Groźna bakteria atakuje Polaków

32 przypadki zakażeń bardzo niebezpieczną bakterią New Delhi zanotowano od początku lutego w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku. Do 17 marca pojawiło się jedenaście kolejnych zachorowań – czytamy w Onet.pl

 

W białostockim szpitalu dotychczas notowano mniej niż dwadzieścia zakażeń bakterią Klebsiella pneumoniae typu New Delhi miesięcznie. W lutym ta liczba znacznie wzrosła i wyniosła 32 zainfekowanych pacjentów – powołuje się Onet.pl na portal "Białystok Online".

 

Ostatnimi czasy w całej Polsce zauważa się rosnącą liczbę przypadków zarażonych pacjentów. W grupie ryzyka są zwłaszcza osoby obłożnie chore, lub poddawane w ostatnim czasie intensywnej antybiotykoterapii. Istnieje też ryzyko przywiezienia bakterii z zagranicy – czytamy w informacji.

 

Bakteria Klebsiella pneumoniae, nazywana w Polsce pałeczką zapalenia płuc, jest jednym z najpowszechniej występujących drobnoustrojów. Na co dzień żyje na powierzchni skóry, w jamie ustnej i jelitach człowieka, nie powodując żadnych chorób.

 

Problem pojawia się w momencie osłabienia odporności – wtedy bakteria ta może wywołać zapalenie płuc lub sepsę. Szacuje się, że mniej więcej jedno na dziesięć zakażeń szpitalnych spowodowanych jest właśnie tą bakterią.

 

Infekcje wywołane pałeczką zapalenia płuc leczy się trudno – jest ona naturalnie odporna na najpopularniejsze antybiotyki z grupy penicylin.


W 2008 roku w szpitalu w indyjskim New Delhi lekarze zidentyfikowali nowy, zmutowany szczep bakterii Klebsiella pneumoniae, oporny na leczenie antybiotykami ostatniej szansy – karbapenemami. Prawdopodobną przyczyną powstania nowego typu bakterii było nadużywanie antybiotyków i stosowanie ich w sytuacjach, które tego nie wymagały – podaje portal.

 

Pałeczka zaczęła się rozprzestrzeniać na całym świecie. W 2010 roku w Belgii po raz pierwszy zanotowano śmiertelny przypadek zakażenia tym drobnoustrojem.

 

W Polsce każdego roku notuje się coraz więcej przypadków zakażeń bakterią New Delhi. W latach 2012-2014 wykryto ją u 374 osób w całym kraju, do kwietnia ubiegłego roku infekcję wykryto już ponad 1100 razy – czytamy w podsumowaniu. (jmk)

 

Źródło: Onet.plOceń artykuł:
zobacz ranking »
59%
41%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Korzystanie z witryny forumbiznesu.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies.