Zapłacimy kartą lub telefonem w urzędzie

Kartą zapłacimy w urzędzie gminy i województwa, a nawet policjantowi drogówki. Poza użyciem karty możliwe będzie też opłacenie podatku czy opłaty za wydanie dokumentu przy pomocy telefonu – podaje Money.pl

 

To skutek umowy między Krajową Izbą Rozliczeniową a Ministerstwem Rozwoju.

- Od 1 kwietnia startujemy z obsługą urzędów. To nie jest kwestia już kilkudziesięciu terminali. Mówimy tu o liczbach idących w tysiącach - stwierdził Piotr Alicki, prezes Krajowej Izby Rozliczeniowej.

 

Dotąd KIR oraz ministerstwo jedynie pilotażowo sprawdzały, jak może wyglądać system płatności kartami w urzędach. Pilotaż ma skończyć się w marcu – czytamy w informacji.

 

Umowa nie ma jednej daty uruchomienia systemu, bo miejsc, gdzie będzie trzeba postawić terminale do płatności kartą, jest zbyt wiele. Wszystko będzie się działo stopniowo. POS-y, czyli urządzenia służące do akceptacji transakcji kartowych, mają trafić do urzędów gmin (w zależności od wielkości gminy będą to jeden lub dwa terminale), powiatowych i wojewódzkich. Wszędzie tam, zamiast biegać z dokładnie wyliczonymi kwotami, będzie można zapłacić kartą. Docelowo terminal ma mieć też każdy patrol drogówki.

- Potrzebna jest edukacja urzędników, a to trochę potrwa. Chcemy też wspierać płatności bezgotówkowe na różne nowe sposoby. Mowa tu na przykład o programach motywacyjnych dla osób płacących kartą. To jednak leży już w gestii Ministerstwa Rozwoju - podkreślił Alicki.

 

Z czasem rozwiązanie ma trafić do wszystkich gmin, powiatów czy województw i zostać rozszerzone o kolejne banki. Dzięki temu sprawę załatwimy od razu bez potrzeby biegania w urzędzie z jednym pismem do kasy i z potwierdzeniem płatności z powrotem do urzędnika – podaje portal.

 

Ministerstwo Rozwoju liczy, że dzięki temu uda się spopularyzować płatności mobilne i kartowe w tych rejonach Polski, w których obecnie są one niedostępne. Bo choć praktycznie każdy ma dziś kartę płatniczą, to często nie ma jej gdzie użyć.

- To jest ogromna zmiana dla administracji, bo wchodzimy z płatnościami bezgotówkowymi do małych miast, a nawet wsi. A proszę mi wierzyć, że w trakcie testów odwiedziliśmy miejsca, w których dotąd terminali nie było wcale - mówi Marianna Sidoroff z Departamentu Gospodarki Elektronicznej w Ministerstwie Rozwoju.

Płatności kartą w urzędach mają być bezpłatne. W dokumencie "Program upowszechnienia płatności bezgotówkowych w jednostkach administracji publicznej" zapisano, że zrobi to Ministerstwo Rozwoju oraz sama KIR (jest własnością polskich banków) – czytamy w informacji.

 

Jak dotąd konkretnych kwot za wdrożenie obsługi kart w urzędach nie podano. Szczegóły porozumienia mają być bowiem przekazane dopiero na początku kwietnia. Piotr Alicki o podpisaniu umowy poinformował w trakcie V Kongresu Płatności Bezgotówkowych – czytamy w podsumowaniu.  (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Money.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
53%
47%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2017 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Korzystanie z witryny forumbiznesu.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies.