Kłopotliwy rynek zatrudnienia

Sytuacja na rynku zatrudnienia coraz bardziej sprzyja pracownikom. Wielu pracodawców ma problem ze znalezieniem odpowiednich ludzi – informuje Money.pl.

 

Jednak jak podkreśla ekspert rynku pracy Łukasz Komuda, Polska ma ogromne rezerwy pracowników – czytamy w informacji.


Dodaje, że jest około 1 miliona 300 tysięcy zarejestrowanych bezrobotnych. Do tego milion osób niepełnosprawnych, pół miliona studentów, którzy też mogliby na rynku pracy się odnaleźć, czy dwa miliony osób, które zatrudniły się za granicą.


Według Łukasza Komudy, na którego wypowiedź powołuje się Money.pl, trudności ze znalezieniem pracowników wynikają przede wszystkim z zasobności lokalnego rynku pracy. Jeśli nawet gdzieś brakuje ludzi to jest problem z naszą mobilnością. Ekspert zwraca uwagę, że Polacy nie mają szansy korzystać na przykład z publicznego mieszkalnictwa. Przeniesienie się oznacza zakup albo wynajem mieszkania. Koszty wynajmu są dość wysokie więc zmiana miejsca zamieszkania z całą rodziną jest decyzją trudną, nie mówiąc już o rodzinnych czy lokalnych więzach - dodaje Łukasz Komuda.


Problemem jest również brak taniego transportu, który pozwalałby codziennie w ruchu wahadłowym docierać do miejsca zatrudnienia. Japończycy na przykład potrafią dojeżdżać codziennie po 250 kilometrów, gdyż mają szybkie pociągi, na które mogą sobie pozwolić. W Polsce jest to nie do wyobrażenia. W związku z tym te rynki są u nas mocno zregionalizowane – czytamy dalej.


Jak zaznaczył rozmówca,  drobni przedsiębiorcy nie zawsze mogą sobie pozwolić na oczekiwany duży wzrost wynagrodzeń. Mała firma często nie jest w stanie wytworzyć takiej wartości dodanej, by mogła wynagrodzenia podwoić. Łukasz Komuda zwrócił uwagę, że część pracodawców jeśli nawet ma nadwyżkę, to niechętnie dzieli się nią z pracownikami – podsumowuje portal.  (jmk)

 

Źródło: Money.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
55%
45%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Korzystanie z witryny forumbiznesu.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies.