Outlety chcą pracować w niedziele

Zakaz handlu w niedzielę odbierze chleb outletom. Centra wyprzedażowe rządzą się swoimi prawami – największy ruch i największe obroty mają w weekendy – informuje Businessinsider.pl.

 

Bez zysków z niedziel, mogą przestać istnieć. Konsekwencje odczuliby wszyscy – właściciele centrów, najemcy, pracownicy i klienci.


Na wydłużającej się liście wyjątków od zakazu handlu  w niedzielę nie znajdziemy outletów. Tymczasem wyłączenie tego jednego dnia z tygodnia pracy centrów wyprzedażowych może oznaczać ich pogrom.

– Wszelkie tego typu zakazy hamują rozwój gospodarki. Taki przepis będzie skutkował ograniczeniem rozwoju branży i spadkiem obrotów. Stracimy na tym wszyscy – i klienci i operatorzy obiektów handlowych – komentuje Wojciech Cieślak, członek zarządu Silesia Outlet.


Outlety żyją z sobót i niedziel

Jak podaje portal - centra wyprzedażowe pod względem rozmiarów, liczby najemców i pracowników są podobne to zwykłych galerii handlowych. Różni je natomiast rozkład natężenia ruchu i obrotów.

 

We wszystkich typach obiektów handlowych najwięcej odwiedzających i kupujących pojawia się w weekend. O ile w przypadku tradycyjnych galerii handlowych wyeliminowanie niedzieli oznacza zmniejszenie zysków, o tyle w przypadku outletów oznacza być albo nie być. Dlaczego? Odpowiedź znajdziemy w raporcie Colliers International. Eksperci podają tam, że 80 proc. ruchu i obrotów centra wyprzedażowe wypracowują w weekendy. Zaledwie 20 proc. łącznych obrotów dają im pozostałe dni tygodnia – wyjaśnia Radosław Knap, dyrektor Polskiej Rady Centrów Handlowych:

- Dla wielu Polaków w niedziele są jedynym wolnym dniem, w którym mogą wybrać się do centrów wyprzedażowych, ulokowanych na ogół na obrzeżach największych aglomeracji. Ich zamknięcie w niedziele będzie więc skutkowało znacznym spadkiem obrotów, a w konsekwencji również zatrudnienia.

 

W outletach spadną obroty i zwiększą się czynsze

PwC informuje, że gdyby projekt został wprowadzony w życie, w niedziele mogłoby pracować 10 proc. sklepów z całej oferty obiektu handlowego. Łatwo obliczyć, że koszty eksploatacyjne byłyby w takim wypadku dzielone na dziesięciokrotnie mniejszą liczbę najemców niż w pozostałe dni tygodnia. Najemcy raczej nie zdecydują się na płacenie gigantycznego czynszu i większość obiektów handlowych pozostanie z musu zamknięta. Dla outletów oznacza to spadek tygodniowych obrotów o 40 proc., bo tyle właśnie wypracowują w niedziele – podaje Businessinsider.pl.


Pracownicy outletów stracą źródło utrzymania, a klienci wybór

Prezes Polskiej Rady Centrów Handlowych zwraca uwagę na to, jak daleko sięgną konsekwencje odebrania outletom sensu istnienia. Po pierwsze stracą właściciele centrów oraz ich najemcy. Ci ostatni będą ratować swoją sytuację, co znów odczują kupujący.

– Sklepy, w związku z utratą dużej części dochodów z niedzieli, których nie nadrobią w inne dni tygodnia, mogą podnieść ceny produktów. Dla klientów centrów wyprzedażowych zmniejszenie dostępności tego typu obiektów oznacza spore ograniczenie wyboru – komentuje Radosław Knap.


Smutny los czeka pracowników outletów. Właśnie w weekendy sklepy bardzo często zatrudniają studentów czy osoby po 50. roku życia. Po wejściu ustawy w życie, ich praca stanie się zbędna – stwierdza portal.


Jeśli outlety przestaną istnieć, konsekwencje odczują nie tylko właściciele i pracownicy sklepów oraz punktów usługowych, ale również ochrona i serwis sprzątający. Jak to wygląda w liczbach? W Polsce funkcjonuje obecnie 14 outletów. Działają w nich 380 sieci, prowadzących około 1150 sklepów, punktów usługowych i gastronomicznych. Dają pracę ponad 10 tys. ludzi. Gdy outlety przestaną istnieć, wszyscy skończą na bezrobociu – podsumowuje Businessinsider.pl. (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Businessimsider.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
52%
48%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.