Pakiet wierzycielski dla firm

Od dnia dzisiejszego wchodzi w życie pakiet wierzycielski. Jest on częścią projektu zatytułowanego "100 zmian dla firm". Dokument został opracowany przez resort rozwoju.

Celem pakietu jest usprawnienie płynności finansowej przedsiębiorstw. W praktyce ma to być realizowane za pośrednictwem takich elementów, jak m.in. ułatwienie oceny wiarygodności płatniczej kontrahenta, przeciwdziałanie zatorom płatniczym, a także większą skuteczność dochodzenia roszczeń w sądzie.

W przypadku tego ostatniego zagadnienia skróceniu mają ulec formalne etapy przeprowadzania postępowań sądowych. Ponadto limit wartości przedmiotu sporu w trybie uproszczonym ma zostać podwyższony dwukrotnie. Rząd zamierza także wprowadzić rozstrzyganie spraw przedsiębiorców poprzez postępowania grupowe.

Z zebranych danych wynika, że liczba cywilnych pozwów, jakie wpływają do sądów, rośnie już od jakiegoś czasu. W 2015 r. na wokandzie sądowej rozpatrywano 6,5 mln tego typu spraw. (zp)


Źródło, więcej: Bankier.pl/Onet.pl

Tagi: Polska,Prawo
Oceń artykuł:
zobacz ranking »
51%
49%
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Korzystanie z witryny forumbiznesu.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies.