Oszustwo „na prezesa” powróciło

Policja ostrzega przed oszustami, którzy podszywając się pod prezesów firm, wysyłają do pracowników e-maile z poleceniem wykonania pilnego przelewu. Wyłudzone w ten sposób pieniądze trafiają na zagraniczne konta oszustów – podaje Bankier.pl.

 

Jak informuje policja, od początku roku metodą "na prezesa" zostało oszukanych już kilka firm na Opolszczyźnie. Do specjalnej jednostki zajmującej się zwalczaniem cyberprzestępczości zgłaszają się właściciele firm, którzy informują o niepokojącym procederze mającym na celu wyłudzenie pieniędzy. Oszuści podszywają się pod prezesów i w ten sposób zlecają pracownikom wykonanie przelewów na obce konta.

 

Portal przypomina, że o podobnym procederze w kwietniu zeszłego roku pisał Puls Biznesu. Wskazywano wówczas, że najczęstszym celem cyberprzestępców posługującymi się metodą "na prezesa” padała branża medyczna.

 

Należy podkreślić, że przestępcy posługują się znajomością struktury firmy oraz danymi personalnymi pracowników. Co istotne, wiadomości nie trafiają do losowych osób, ale do tych, które mogą faktycznie zlecić przelew – podaje portal.

 

Wykorzystują fakt, że w większych firmach znaczna część komunikacji między działami odbywa się drogą elektroniczną. Dodatkowo adres e-mailowy, którym posługują się przestępcy, może być bardzo podobny do firmowego. Ponadto w celu odwrócenia uwagi i uśpienia czujności pracowników, często przed e-mailem zawierającym polecenie przelewu, oszuści wysyłają zwykłą korespondencję.


Okazuje się, że wiadomości zawierające polecenie pilnego przelewu są wysyłane za pośrednictwem zagranicznych serwerów. Natomiast pieniądze, których przelanie zlecił fałszywy prezes, trafiają na konta oszustów – czytamy w artykule.  

 

Policja w oficjalnym komunikacie informuje, że w celu ustrzeżenia się przed oszustami najlepiej osobiście potwierdzić polecenie wykonania przelewu oraz konieczne jest baczne przyglądanie się adresom, z których wysyłane są wiadomości – ostrzega Bankier.pl.  (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Bankier.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
51%
49%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.