Opłaty i bonifikaty na płatnych autostradach

Komisja Europejska chce wprowadzić bonifikaty dla aut elektrycznych. Ma być lepiej dla bogatych, gorzej dla biednych, którzy jeżdżą starymi dieslami – informuje Onet.pl.

 

Ostatnio głośno jest o propozycji KE obligującej firmy transportowe do stosowania płacy minimalnej wobec kierowców wykonujących przewozy międzynarodowe. Jednak przedstawiony przez Komisję pakiet obejmuje także inne ważne propozycje, o których już nie mówi się głośno – czytamy w informacji.

 

Jak podaje portal - Bruksela chce, by kraje, które pobierają opłaty za przejazdy, uzależniały je od długości przejechanego odcinka oraz od tego, jaka jest emisja CO2 samochodów.

„Chcemy promować czyste samochody; im czystszy masz samochód, tym mniej powinieneś płacić” – mówił wiceszef KE ds. unii energetycznej Marosz Szefczovicz. Jak zaznaczył, propozycja Komisji przewiduje, że samochody z zerową emisją (np. elektryczne) będą miały 75-procentową bonifikatę od opłaty za przejazd.

 

Regulacje te mają od 2023 r. odnosić się do samochodów ciężarowych, a od 2027 r. do wszystkich pojazdów, również samochodów osobowych. Komisja Europejska chce też wprowadzenia wspólnego standardu dotyczącego poboru opłat - znikać mają winietki czy naklejki, a także kolejki przy stacjach poboru opłat – czytamy w podsumowaniu. (jmk)


Źródło: Onet.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
49%
51%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.