W skarbówce szlaban na prasówkę

Ministerstwo Finansów ma listę gazet zakazanych. Resort zdecydował w ubiegłym roku, czego nie powinni czytać urzędnicy skarbówki – informuje Money.pl.

 

W pracy nie mogą liczyć na wiadomości z "Pulsu Biznesu", "Wprost", "Polityki", "Newsweeka" i prasy lokalnej - wynika z pisma resortu do administracji skarbowej. Co ciekawe, zakaz nie obejmuje samych urzędników resortu finansów – podaje portal.

 

O co chodzi? O krótkie pismo od Ministerstwa Finansów do administracji skarbowej. Przypomniane w nim są uzgodnienia z maja 2016 roku. Resort wspomina o całkowitym zakazie prenumeraty kilku tytułów. Lista jest krótka, nie ma na niej żadnego tytułu związanego z polityczną prawicą. Urzędnicy nie powinni zamawiać m.in. "Pulsu Biznesu", "Polityki" czy "Wprost – wyjaśnia Money.pl.


Zakazany został nawet branżowy "Press". Mało w nim polityki, sporo o świecie mediów. W tym chociażby sytuacji w mediach publicznych – czytamy w informacji.


Do tego ministerstwo nadmienia, że niektóre zamówienia trzeba ograniczyć. Zakaz obejmuje wszystkie urzędy skarbowe. Dlaczego? Wszystko ze względu na "standaryzację zamówienia". Do dokumentu dotarł Dziennik Gazeta Prawna . DGP też znajduje się w piśmie. W sekcji dzienników do ograniczenia - czytamy w tekście.


Temat prenumeraty prasy w ostatnich miesiącach był często poruszany, m.in. przez polityków Prawa i Sprawiedliwości. - Nie powinno się karmić tych, którzy Polsce szkodzą - mówił money.pl Andrzej Melak z partii rządzącej. I kierował do premier, wicepremiera i wszystkich ministerstw wyjątkową interpelację. Poseł żądał, by resorty przestały kupować „Gazetę Wyborczą”, „Fakt”, „Super Express”, „Newsweek” i „Politykę”. Dlaczego? – Bo szkalują Polskę i realizują wytyczne Zachodu – wyjaśniał.

 

Do Melaka dotarły już odpowiedzi na interpelację, z zainteresowanych resortów w tym właśnie z resortu finansów i rozwoju. I wcale nie podziela poglądu Melaka, by przestać prenumerować "Newsweek" i "Politykę".


Odpowiedź w podobnym tonie do Melaka wystosowała też szefowa KPRM.


Ministerstwa Rozwoju i Finansów zdradziły już kilka miesięcy temu, co czytają ich pracownicy. Oprócz najpopularniejszych dzienników i czasopism branżowych, na liście znajdziemy też m. in. "Gościa Niedzielnego", miesięcznik "Dzikie Życie" czy "WPIS - Wiara, Patriotyzm i Sztuka". Koszt? Tylko w resorcie finansów prenumeraty i abonamenty kosztują blisko 2 mln zł rocznie.

 

Ponad 100 tytułów gazet oraz serwisów internetowych znajduje się na liście, którą opublikowałoMinisterstwo Finansów. Drugie tyle przypada na resort rozwoju.

 

Co ciekawe przedstawiciel z MON odpisał posłowi Melakowi, że dostęp do krytycznych tytułów też jest ważny dla ministerstwa obrony. W resorcie rodziny, pracy i polityki społecznej padają z kolei zapewnienia, że zamówienia na polską prasę zostały w 2016 i 2017 roku zwiększone. I mogą być dalej zwiększane, jeżeli pojawi się taka potrzeba - czytamy w artykule.

 

Jak podaje w zakończeniu Money.pl - rezygnacji z część pism nie przewiduje też MSZ. "Jednym z elementarnych warunków sprawnej realizacji polityki zagranicznej jest posiadanie jak najszerszego dostępu do źródeł informacji, w tym tych pochodzących ze środków masowego przekazu. Dostęp do prasy codziennej i periodycznej, zarówno polskiej, jak i zagranicznej, jest jednym z instrumentów zapewniających efektywne wykonywanie zadań Ministerstwa Spraw Zagranicznych" - wyjaśnił  wiceminister. (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Money.pl

Tagi: Prasa,Rząd RP,
Oceń artykuł:
zobacz ranking »
51%
49%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2017 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Korzystanie z witryny forumbiznesu.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies.