Ośmiomilionowy problem gmin

Specjalne dzienne domy pomocy dla starszych osób działają tylko w co dziesiątej gminie. Tymczasem 8 mln Polaków ma więcej niż 60 lat – informuje Forsal.pl.

 

22 proc. Polaków to osoby powyżej 60. roku życia. Do 2050 r. będzie ich jeszcze więcejseniorzy będą stanowić 40 proc. polskiego społeczeństwa. Już dzisiaj brakuje ośrodków zapewniających im wsparcie – podaje portal.

 

Flagowy program, który miał pomóc w tworzeniu nowych miejsc pobytu dla seniorów, nie działa zgodnie z założeniami. Potwierdza to raport Najwyższej Izby Kontroli, do którego dotarł DGP. Wynika z niego, że dzienne domy pomocy powstałe w ramach programu „Senior-Wigor” funkcjonują w zaledwie co dziesiątej gminie i dysponują niewiele ponad 15 tys. miejsc – czytamy w informacji.

 

Założono natomiast że do 2020 r. powstanie ich 1200. Na ten cel zaplanowano 370 mln zł. Tymczasem w pierwszym roku działania (w 2015 r.) do programu zgłosiło się 119 gmin, ale 21 się z niego wycofało. Nie lepiej było w konkursie rok później. Choć zaakceptowano wnioski 97 gmin, to z miejsca wycofały się dwie. W rezultacie z przewidzianych w 2016 r. 40 mln zł na realizację programu wykorzystano zaledwie 11,7 mln zł (29,3 proc.).

 

W tym tempie zamiast 1200 domów w 2020 r. będziemy ich mieli 500–600. Do tej pory, jak wskazuje raport NIK, z rządowego programu skorzystało zaledwie ok. 5 proc. gmin. – To nie jest zaskoczenie. To program pomyślany tak, że zainteresuje tylko te samorządy, które już są aktywne na tym polu i – co ważne – mają własne pieniądze na ten cel – ocenia dr Paweł Kubicki z SGH specjalizujący się w tematyce senioralnej.

 

– Po raz kolejny rząd nakłania samorządy do wzięcia udziału w ważnym projekcie, ale na koniec dnia zostawia je same z kosztami jego utrzymania – komentuje Marek Wójcik, były wiceminister administracji, dziś przedstawiciel Związku Miast Polskich.

 

Ministerstwo Rodziny przyznaje, że program „Senior-Wigor” nie zadziałał. Dlatego został poddany korekcie. W ramach edycji 2017 po raz pierwszy był realizowany w poszerzonym zakresie, m.in. wprowadzona została nowa forma placówki – klub Senior+, a kwotę dofinansowania zwiększono. Urealnione zostały minimalne standardy lokalowe i kadrowe. Ta nowa, uproszczona wersja dotacji skierowana została przede wszystkim do mniejszych gmin. Jak zapewnia resort pracy, już widać tego efekty. W tym roku ma powstać 141 placówek Senior+, w tym 35 nowych dziennych domów Senior+ oraz 96 klubów Senior+.


W skali kraju i wyzwań demograficznych to wciąż jednak za mało – podsumowuje Forsal.pl.  (jmk)

 

 

 

Źródło i czytaj więcej: Forsal.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
45%
55%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.