Bezrobocie w dół

Według GUS zaledwie 7,4 proc. osób w Polsce było w maju na bezrobociu. To jeszcze lepsze dane niż podało ministerstwo MRPiPS. Armia osób bez płatnego zajęcia skurczyła się w ciągu miesiąca o aż 51 tysięcy – podaje Money.pl.

 

Najczęściej pracę znajdowali mężczyźni. 7,4 proc. bezrobotnych w maju według GUS, to o 1,7 pkt. proc. mniej niż rok temu i o 0,3 pkt. proc. mniej niż miesiąc wcześniej. To jeszcze lepszy wynik niż szacunki  resortu pracy sprzed 19 dni (7,5 proc.) – czytamy w informacji

 

W ciągu roku ubyło aż 255 tys. bezrobotnych a w ciągu miesiąca 51 tysięcy. Co ciekawe, pracę znajdowali głównie mężczyźni - w maju ze statystyk bezrobocia wypisano ich aż 32 tys. a tylko 19 tys. kobiet.


Obecnie oficjalnie zarejestrowanych w urzędach pracy jest 1,2 mln osób – podaje portal.

 

Tak niskiego bezrobocia nie było od 26 lat. I to równo, bo poprzednio najlepszy wskaźnik odnotowano też w maju, tyle że 1991 roku. Wtedy jednak pracę ludzie tracili, teraz trend jest odwrotny.

- Niedostateczna podaż pracowników staje się dla gospodarki coraz większym problemem - twierdzi Roman Przasnyski, główny analityk Gerda Broker.

 

Dla pracowników to jednak bardzo dobra informacja, bo skoro popyt na pracę jest tak wysoki a maleje liczba chętnych do jej podjęcia, to musi się to skończyć podwyżkami płac – sugeruje portal.


Najgorszy w historii na rynku pracy był luty 2003 r., gdy bez pracy było aż 20,7 proc. tych, którzy zgłaszali chęć, by ją podjąć.


Spadek nastąpił we wszystkich województwach, największy w: warmińsko-mazurskim (o 5,3 proc., czyli 3,6 tys. osób), lubuskim (o 4,6 proc., czyli 1,4 tys. osób) i lubelskim (o 4,5 proc., czyli o 4,1 tys. osób).


Również stopa bezrobocia spadła we wszystkich województwach, najsilniej (o 0,6 pkt. proc.) - w woj. warmińsko-mazurskim, gdzie wskaźnik bezrobocia wciąż jest jednak najwyższy w kraju (12,7 proc.).


Z grupy bezrobotnych zasiłek dostaje zaledwie 173 tys. osób. W ciągu miesiąca z rejestru bezrobotnych wykreślono 194 tys. ludzi, z czego w tylko 92 tys. przypadków powodem było znalezienie pracy.


W maju zgłoszono do urzędów pracy 143 tys. nowych ofert zatrudnienia. To o 11,3 tys. mniej niż rok temu, ale o 8,7 tys. więcej niż w kwietniu – Podsumowuje Money.pl. (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej:  Money.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
53%
47%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Korzystanie z witryny forumbiznesu.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies.