Powstanie śląska metropolia

Premier Beata Szydło podpisała ustawę dotyczącą utworzenia związku metropolitalnego na terenie Górnego Śląska. Metropolię współtworzyć będzie 41 miast i gmin, których łączna powierzchnia wynosi 2553 km kw. Obszar ten zamieszkuje prawie 2,3 mln osób.

Premier polskiego rządu podkreśliła, że utworzenie śląskiej metropolii jest realizacją zobowiązania, do którego Prawo i Sprawiedliwość zobowiązało się jeszcze podczas swojej kampanii wyborczej. Dodała, że jest to historyczna chwila dla Górnego Śląska i Zagłębia, które daje temu regionowi ogromne szanse rozwoju.

Decyzję o utworzeniu związku metropolitarnego skomentował również Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski. Powiedział on, że takie połączenie różnych miejscowości przyczyni się do lepszego rozwoju oraz poprawy jakości życia mieszkańców tego obszaru. Do zadań związku będzie należało m.in. kształtowanie ładu przestrzennego, rozwoju społecznego i gospodarczego, a także planowanie, koordynacja, integracja oraz rozwój transportu zbiorowego. Środki na te cele władze metropolii czerpać będą głównie z 5-proc. udziału w podatku PIT płaconym przez mieszkańców związku.

Nowa metropolia powstanie z dniem 1 lipca 2017 r. Praktycznie zacznie ona funkcjonować od 1 stycznia przyszłego roku. (zp)Źródło, więcej: Bankier.pl/Polskie Radio/TVP INFO/Onet.pl

Tagi: Polska
Oceń artykuł:
zobacz ranking »
56%
44%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.