Polskie PMI

Indeks PMI dla polskiego sektora wytwórczego w czerwcu odbił od półrocznego minimum, lecz mimo to nieco rozczarował ekonomistów – informuje Bankier.pl.

 

Wartość „przemysłowego” PMI dla Polski wyniosła 53,1 pkt. wobec 52,7 pkt. odnotowanych w maju, co było najgorszym wynikiem od sześciu miesięcy. Można mówić o pewnym rozczarowaniu, ponieważ ekonomiści spodziewali się wzrostu tego wskaźnika do 53,7 pkt. – czytamy w informacji.

 

Rosnący PMI w strefie powyżej 50 punktów sygnalizuje wzrost tempa ekspansji w badanym sektorze. Powyżej 50 pkt. polski PMI przemysłowy utrzymuje się już od września 2014 r. – podaje Bankier.pl

foto2017-07-03_657

 

W czerwcu w polskim przemyśle obserwowaliśmy wyraźny wzrost liczby zamówień i wielkości produkcji. Rosły także zatrudnienie i liczba zamówień eksportowych, choć nie tak szybko jak w ostatnich miesiącach (np. dynamika zatrudnienia najniższa od 34 miesięcy). Inflacja natomiast nieco przyhamowała – to najważniejsze konkluzje z majowego badania menedżerów logistyki.

 

– Drugi kwartał zakończył się bardzo dobrym wynikiem dla polskiego przemysłu, czego odzwierciedleniem była znaczna poprawa warunków gospodarczych w sektorze. Dużą dynamikę wzrostu produkcji napędzało najszybsze od niemal dwóch lat tempo wzrostu liczby nowych zamówień. Dodatkowo dalsze osłabienie presji cenowych wpłynęło pozytywnie na panujące aktualnie warunki rynkowe – skomentował wyniki badania Sam Teague, ekonomista IHS Markit.


Prognozy dla Polski autorstwa IHS Markit przewidujące 3.6% r/r wzrost PKB w 2017 r. zostały utrzymane – podaje portal.

 

Wskaźnik PMI dla Polski opiera się o dane zebrane od reprezentatywnego panelu 200 firm z sektora przemysłowego. Grupa respondentów ustalana jest w oparciu o udział branży w PKB i poziom zatrudnienia. PMI jest sumą odsetka pozytywnych odpowiedzi plus połową odsetka odpowiedzi „takie same”. Wartość wskaźnika powyżej 50 punktów sygnalizuje wzrost aktywności gospodarczej, a wartości poniżej 50 pkt. sygnalizują spadek – czytamy w podsumowaniu.  (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Bankier.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
48%
52%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Korzystanie z witryny forumbiznesu.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies.