Kolejne podwyżki obciążą kierowców

Szykuje się kolejny cios dla kieszeni kierowców. Nowe regulacje i zmiany w opodatkowaniu mogą skończyć się dla klientów kolejnymi podwyżkami składek ubezpieczenia – informuje Bankier.pl.

 

Ubezpieczyciele nie pozostawiają złudzeń – za wprowadzenie VAT w likwidacji szkód i potencjalne rozszerzenie wypłat odszkodowań dla ofiar wypadków trzeba będzie zapłacić – pyta portal, tylko czy każdy?


Od 1 lipca 2017 r. w związku z dostosowaniem polskich przepisów do zasad unijnych, zakłady ubezpieczeniowe muszą liczyć się z 23-procentową stawką VAT-u na zewnętrzne usługi towarzyszące likwidacji szkód. Dodatkowo rozpatrywana jest nowelizacja ustawy o Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym, która miałaby zapewnić ciągłość wypłaty świadczeń rentowych z umów, w których sumy gwarancyjne już się wyczerpały – czytamy w informacji.

 

Jak podaje Bankier.pl - kierowców czekają kolejne podwyżki OC? VAT i większe odszkodowania mogą zwiększyć wydatki sektora (YAY Foto)

– Cena każdego ubezpieczenia jest ściśle powiązana z wysokością wypłacanych odszkodowań, świadczeń i kosztów z tym związanych. Jeżeli klient ma otrzymywać wyższe kwoty, a dodatkowo regulacje nakładają na nas nowe wydatki związane z obsługą wypłat odszkodowań, muszą być one uwzględnione w finalnej cenie polisy. Wymaga tego od nas prawo oraz nadzór finansowy – podsumowuje w rozmowie z Bankier.pl Adam Fulneczek, dyrektor zarządzający Departamentem Strategii Likwidacji Szkód w Warcie.

Wprowadzenie 23-proc. stawki na usługi likwidacji szkód i usługi pomocnicze zaboli głównie te towarzystwa ubezpieczeniowe, które realizują je za pośrednictwem firm zewnętrznych. Z drugiej strony większość kosztów w tych obszarach i tak była opodatkowana już wcześniej – mówi Katarzyna Grześkowiak, Prezes InterRisk. Jeśli ubezpieczyciel ma własną sieć rzeczoznawców, wpływ podatku VAT będzie mniejszy.

 

Niektóre zakłady już wcześniej przygotowały się na nowe zmiany w prawie i dokonały analizy rozwiązań stosowanych w spółce.  

Oznacza to, że nie każdy ubezpieczyciel odczuje zmiany w opodatkowaniu w ten sam sposób, a nowe warunki rynkowe zmotywują niektóre z nich do zmian. – Część ubezpieczycieli zapowiadała dokonanie takich zmian w swoich strukturach, by skutki zmian w VAT były mniej odczuwalne i dla zakładu, i dla kierowcy – wyjaśniał Marcin Tarczyński, analityk Polskiej Izby Ubezpieczeń.

 

O ile sprawa VAT-u jest już przesądzona, to wciąż ważą się losy dodatkowych obciążeń z tytułu odszkodowań z umów, dla których sumy gwarancyjne już się skończyły. Rozpatrywany jest obecnie projekt, który miałby zagwarantować ofiarom wypadków wypłatę świadczeń nawet po wyczerpaniu limitu odpowiedzialności zakładów ubezpieczeń – podaje portal.

 

Według wstępnych pomysłów te środki miałyby pochodzić z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Pośrednio jednak mogą za to płacić ubezpieczyciele w zwiększonej składce na UFG. – Każde dodatkowe obciążenie bieżących budżetów po stronie firm ubezpieczeniowych może i raczej powinno przekładać się na zwyżkę kosztów obecnych polis ubezpieczeniowych – stwierdzono w artykule.

 

Taki scenariusz jest o tyle prawdopodobny, że przecież już raz KNF upomniał ubezpieczycieli za zbyt niskie składki na OC względem wielkości wypłacanych świadczeń – zagrożenie niestabilnością sektora było przyczyną uderzenia kierowców po kieszeni i ściągania średnio o połowę wyższych składek z tytułu polisy OC – podaje portal.

 

Projekt jest jednak dopiero w fazie rozmów i analizowane są różne możliwości pokrycia zwiększonych wydatków UFG. – Niebagatelne znaczenie mają też rozwiązania, które ukierunkowane są na ponoszenie części kosztów wypłaconego odszkodowania przez kierowców naruszających w rażący sposób przepisy prawa o ruchu drogowym. Rozważane jest również rozszerzenie dotychczasowego katalogu przypadków, w których ubezpieczyciel może zwrócić się z regresem do kierującego pojazdem, który spowodował zdarzenie – czytamy w informacji.

 

Na ostateczną odpowiedź na pytanie, czy to akurat składka OC wzrośnie w wyniku wdrożenia takich przepisów w życie, trzeba jeszcze poczekać. Jeśli jednak faktycznie ubezpieczyciele będą musieli się dokładać do wypłat odszkodowań po wykorzystaniu całej puli środków wynikających z umowy, klienci mogą spodziewać się pociągnięcia do współuczestniczenia w pokryciu wzrostu wypłat dla poszkodowanych – podsumowuje Bankier.pl. (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Bankier.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
54%
46%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.