Wyższy VAT na usługi okołoubezpieczeniowe

Wymogi prawa europejskiego zmusiły do zmiany przepisów i usunięcia z ustawy o VAT przepisów zwalniających z podatku świadczenie usług związanych usługami ubezpieczeniowymi (np. usługi wyceny roszczeń, holowania pojazdów, call center, szacowania szkód i ich wartości, wykonywania technicznych działań związanych z obsługą ubezpieczenia, naprawy, wynajmu towarów zastępczych, rezerwacji i udostępniania miejsca w okresie realizacji szkody) – podaje VAT.pl.

 

Do tej pory zwolnieniu z VAT podlegało nie tylko świadczenie usługi ubezpieczeniowej, ale również usługi stanowiącej element usługi ubezpieczeniowej (ta sama zasada obowiązywała również w branży finansowej), który sam stanowi odrębną całość i jest właściwy oraz niezbędny do świadczenia usługi głównej - zwolnionej z podatku VAT. Takie brzmienie, na podstawie interpretowanych przepisów unijnych przyjął art. 43 ust. 13 ustawy o VAT – czytamy w informacji.

 

W wyniku takich zapisów prawa polskiego, z opodatkowania zwolnione były zarówno usługi ubezpieczeniowe czy finansowe, ale również usługi pośrednictwa w świadczeniu usług oraz wszelkie inne usługi okołoubezpieczeniowe lub (okołofinansowe) o ile mieściły się w kategorii świadczenia usługi na rzecz klienta - ubezpieczającego - nawet jeśli usługa taka mogła być uznawana za odrębną całość, a jednocześnie była niezbędna do świadczenia usługi ubezpieczeniowej – podkreślono w artykule.

 

Zmiana przepisów jest wynikiem wykładni podjętej przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. W jej efekcie (wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z dn. 2 maja 2016 r., sygn. C-40/15) doszło do ustalenia, że usługi odrębne – stanowiące samodzielną całość nie mogą zostać uznane w świetle przepisów prawa europejskiego za usługi ubezpieczeniowe. Przed zmianą - usunięciem przepisów, były one zatem wprowadzone do polskiego systemu prawnego niezgodnie z literalnym brzmieniem prawa europejskiego i były niezgodne z jego wykładnią. Od 1 lipca 2017 r. usunięto zatem zapisy pozwalające na korzystanie ze zwolnienia z VAT – wyjaśnia portal.

 

Powyżej ustalona niezgodność przepisów krajowych i wykładni prawa europejskiego nie wpływa na prawo do stosowania zwolnienia z VAT w przypadku usług okołoubezpieczeniowych, których świadczenie odbywało się przed 1 lipca 2017 r. Tym niemniej jednak gdyby okazało się, że wykładania przepisów europejskich z pominięciem nieprawidłowo wprowadzonych przepisów polskich, jest dla podatnika korzystniejsza, to może on powoływać się bezpośrednio na brzmienie zapisów prawa europejskiego (zasada pierwszeństwa prawa europejskiego nad prawem polskim) – czytamy w zakończeniu.  (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej:VAT.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
48%
52%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.