ZUS oczekuje nowego systemu informatycznego

Jeszcze nie rozstrzygnięto przetargu na utrzymanie obecnego, a nowy wiceprezes ZUS już zapowiada nowy system informatyczny dla instytucji. Kompleksowy System Informatyczny 2.0 ma być projektem, jakiego polska informatyka jeszcze nie widziała – informuje Money.pl.

 

Krzysztof Dyki, nowy wiceprezes ZUS, uważa, że informatyczne serce zakładu wkrótce będzie wymagało wymiany. Tak gigantycznego przetargu branża IT nie widziała od lat – podaje Puls Biznesu

 

Jak informuje dziennik, rozstrzygnięty w 1997 r. przetarg na informatyzację ZUS okrzyknięty był zamówieniem IT stulecia. Ze względu na skalę projektu - wartość i znaczenie dla państwa - budził ogromne emocje i nie mniejsze kontrowersje. Wtedy wygrał Prokom, który później zastąpiło Asseco, a koszt budowy systemu sięgnął miliarda złotych.


Jest szansa, że niedługo wyobraźnię firm informatycznych ponownie rozpali wizja pozyskania zlecenia o skali niewidzianej od lat. Krzysztof Dyki, który od 10 lipca jest wiceprezesem ZUS ds. IT, zapowiada Kompleksowy System Informatyczny (KSI) w wersji 2.0.

- Pojawiają się pomysły na nowy KSI, które wynikają głównie z potrzeby zmiany architektury i standardów oprogramowania. Na pewno wymagają rozważenia i oceny kosztów oraz ustalenia perspektyw czasowych. Obecnie nie mamy możliwości podjęcia prac, bo priorytetem jest stabilizacja pionu IT. Wkrótce staniemy jednak przed potrzebą budowy KSI 2.0 - mówi Krzysztof Dyki.


Najpierw jednak trzeba rozstrzygnąć przetarg, który ZUS rozpisał już we wrześniu 2015 roku. Chodziło o znalezienie operatora już funkcjonującego systemu. Rok później Zakład ogłosił, że oprócz dotychczasowego partnera - Asseco, do przetargu stanęły konsorcja Atosa, HP i Capgemini oraz Comarchu. Już ten przetarg ma być wart ok. 700 mln zł. Można więc spodziewać się, ile kosztować będzie budowa nowego systemu – sugeruje Money.pl.


Zwycięzca przetargu miał być znany po miesiącu. Tak się jednak nie stało i na rozstrzygnięcie przetargu jeszcze trochę trzeba poczekać – podaje portal.


Nie stanie się tak ani w czerwcu, ani w lipcu. Wszystko przez dużą liczbę pytań, które mają wykonawcy. - Przewiduję, że termin wyznaczymy na przełom III i IV kwartału. Jeszcze w tym roku chcemy dokonać oceny ofert - przyznaje Dyki.

 

Nowa umowa miałaby zostać podpisana w marcu 2018 roku, ale i to nie jest jeszcze pewne. Jeśli wygra ktoś inny niż Asseco, to dostanie rok na przejęcie zadań od poprzedników. Choćby dlatego trzeba będzie znowu aneksować umowę z obecnym operatorem – czytamy w podsumowaniu. (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Money.pl/Pb.pl/

 


Oceń artykuł:
zobacz ranking »
52%
48%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2017 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Korzystanie z witryny forumbiznesu.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies.