Popyt na działki ROD

W sezonie letnim ROD przeżywają oblężenie. Pracownicy PZD odbierają nawet kilkanaście telefonów dziennie od osób zainteresowanych nabyciem wolnego ogródka działkowego – informuje Bankier.pl.

 

Ogródki działkowe cieszą się w dalszym ciągu dużą popularnością. Polski Związek Działkowców dostaje liczne zgłoszenia i zapytania od osób, które chciałby wydzierżawić teren w ROD. Jak wskazuje PZD, kandydatami na nowych działkowców są głównie osoby w średnim wieku i młodzi. Natomiast wśród nich największą grupę stanowią rodziny z dziećmi. Własna działka w ROD to niewątpliwie dla wielu osób źródło zdrowych upraw na własne potrzeby, rekreacji i wypoczynku na świeżym powietrzu czy integracji społecznej – czytamy w informacji.

 

Jak wynika z informacji wskazanych przez PZD, średnia wieku działkowca z roku na rok znacząco się obniża. To przekłada się na obecnie panujący trend – zdrowego trybu życia. Działkowcy bowiem coraz częściej inwestują w place zabaw, plenerowe siłownie i tereny do wspólnej rekreacji. Dodatkowo z powstałych obiektów mogą również korzystać okoliczni mieszkańcy – podaje portal.

 

Lista osób chętnych do nabycia ogródka w ROD jest długa. Znajdują się na niej młode rodziny, a także osoby samotne w średnim wieku. Zainteresowanie przedkłada się na liczbę uczestników szkoleń dla nowych działkowców. W samej stolicy i okolicach od kilku lat liczba kursantów ubiegających się o prawo użytkowania ogródka w ROD przekracza 1000 osób rocznie. W związku z tym duży popyt na działki oraz wzrost ich cen w niektórych rejonach Polski nikogo nie dziwi. Szczególnie biorąc pod uwagę fakt, iż łączna powierzchnia ROD w 2016 r. zmniejszyła się w stosunku do 2015 r. – podkreślono w informacji.


Powierzchnia terenów ROD oraz liczba działek w latach 2015-2016

Lata

Liczba ROD

Powierzchnia ROD

Liczba działek w ROD

Powierzchnia działek w ROD

2015

4652

40 843,3338 ha

906 887

32 111,4751 ha

2016

4667

40 862,9613 ha

917 445

32 181,2203 ha

Źródło: Opracowanie własne Bankier.pl na podstawie danych statystycznych PZD

 

Niestety dla niektórych osób znalezienie wolnej działki jest wręcz niemożliwe. Szczególnie dotyczy to mieszkańców dużych miast m.in. Gdańska, Warszawy, Krakowa czy Poznania. Ogródki o dobrej lokalizacji oraz położone blisko węzłów komunikacyjnych są najbardziej pożądane. – Odbieramy kilka telefonów tygodniowo z zapytaniem o wolne działki w Krakowie. Niestety taka możliwość pojawia się tylko wtedy, gdy z działki zrezygnuje jakiś działkowiec, który z racji wieku, finansów lub zdrowia nie jest już w stanie utrzymywać i pracować na działce – mówi Joanna Gadzinowska, instruktor ds. ogrodniczych w OZ Małopolskim PZD. Natomiast mniejszym zainteresowaniem cieszą się działki położone poza miastem, na terenach często zalewowych oraz trudno dostępnych w związku z brakiem połączeń komunikacji miejskiej – informuje Bankier.pl.

 

Można jednak znałeś tereny, na których wydzierżawienie wolnej działki nie jest żadnym problemem. Chodzi głównie o region wzdłuż zachodniej granicy Polski w pasie od Opola po Szczecin. Dla odmiany w stosunku do dużych miast, tam wolne ogródki czekają na chętnych. Problem wolnych działek na zachodnich terenach pojawił się w 2004 r. Natomiast głównych jego przyczyn upatruje się w emigracji zarobkowej Polaków z tych regionów. – W naszym okręgu na 38 tys. działek wolnych jest ponad 5000, co stanowi ponad 13 proc., jednak ponad 50 proc. z nich położonych jest w miasteczkach liczących nie więcej niż 10 tys. osób – wyjaśnia Prezes OZ PZD w Opole Bartłomiej Kozera. Wolne działki okazują się dużym problem. Niestety chętnych do ich przejęcia nie ma. Szczególnie, że ich infrastruktura pozostawia wiele do życzenia. Nowi działkowcy poszukują ogródków wyposażonych w media – wodę i prąd, których w wielu miejscach jeszcze brakuje – podsumowuje Bankier.pl.   (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Bankier.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
53%
47%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.