Czy polski przemysł dostaje zadyszki?

Choć najnowszy odczyt PMI wskazuje na najwolniejszy wzrost od 8 miesięcy, dane na temat koniunktury wciąż są dobre – podaje Business Insider Polska

 

Zrewidowany indeks PMI dla polskiego przemysłu znalazł się na poziomie najniższym od 8 miesięcy. Wartość kompozytu została obciążona przede wszystkim spowolnieniem wzrostu nowych zamówień i najwolniejszym od 9 miesięcy wzrostem ogólnej produkcji. Relatywnie słaby odczyt koresponduje z oficjalnym odczytem GUS, według którego wzrost produkcji spowolnił w czerwcu do 4,5 proc. r/r.

- Powierzchowne przeanalizowanie danych może sugerować, że sytuacja rodzimej gospodarki od kilku miesięcy się pogarsza. Zwracamy jednak uwagę na dalszy wzrost nowych zamówień eksportowych, przyspieszenie ekspansji na rynku pracy, czy coraz większe opóźnienia w dostawach surowców. Nie bez znaczenia jest także wciąż bardzo wysoki poziom optymizmu i fakt przerzucania rosnących kosztów półfabrykatów na finalne ceny produktów - uspokaja Szymon Juszczyk, zarządzający portfelami, RDM Wealth Management.


Jego zdaniem przy dokładnym przeanalizowaniu składowych indeksu, sytuacja w polskiej gospodarce staje się coraz lepsza, a dalsza poprawa sytuacji na rynku pracy i przerzucanie rosnących kosztów produkcji na cenę dóbr finalnych świadczy o coraz śmielszej obecności fazy ekspansji w polskiej gospodarce – czytamy w komentarzu.

- Naszym zdaniem wpływ na spadek dynamiki poprawy w polskim przemyśle mogła mieć sytuacja polityczna obserwowana w ostatnim czasie i elementy sezonowe - uważa Szymon Juszczyk. I dodaje:

- Poza spadkiem poprawy zamówień z rodzimej gospodarki i spadkiem dynamiki produkcji, pozostałe subindeksy w naszej ocenie należy interpretować pozytywnie. Uważamy, że druga połowa roku pod względem makroekonomicznym może być równie dobra, jak pierwsze sześć miesięcy bieżącego roku.


Lipcowe dane PMI przedstawiają ryzyko osłabienia PKB, który według IHS Markit w 2017 wyniesie 3,7 proc. rdr. – podsumowuje Business Insider Polska. (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Onet.pl /Business Insider Polska /

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
44%
56%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.