Niekorzystny dla polskich firm werdykt sądu niemieckiego

Federalny Sąd Socjalny zdecydował, że pracodawca, który deleguje swoich pracowników do Niemiec, musi również w Niemczech odprowadzać za nich świadczenia socjalne. Chyba że w grę wchodzi „interes pracownika” – podaje msn.pl.

 

Prawo UE stanowi, że składki na ubezpieczenie zdrowotne i na emerytury zasadniczo są odprowadzane w kraju, w którym siedzibę ma firma pracodawcy. Inaczej sprawa wygląda w przypadku pracowników, którzy na okres powyżej 24 miesięcy wysyłani są do pracy do innego kraju członkowskiego UE. Wówczas obowiązują reguły kraju, do którego pracownik został oddelegowany – czytamy w informacji.


Prawo do specjalnego porozumienia

Oba kraje mogą jednak zawrzeć porozumienie, które dopuszcza odstępstwo od tej zasady. W Niemczech należy to do kompetencji DVKA (Deutsche Verbindungsstelle Krankenversicherung – Ausland). Instytucja ta odrzuciła wniosek polskiej firmy budowlanej, która zwróciła się o zgodę na takie odstępstwo od unijnej zasady.


W latach 2005-2006 firma zatrudniała w Niemczech swoich pracowników, płacąc za nich składki w Polsce. Następnie odmówiła zapłacenia wstecz świadczeń socjalnych w Niemczech, występując do DVKA o zgodę na wyjątek. Odmowę zaskarżyła następnie do Federalnego Sądu Socjalnego w Kassel podaje portal.


Prawo do skargi

Sąd uznał wprawdzie, że wniosek o odstępstwo powinien podlegać kontroli sądowej. Jednak samą skargę polskiej firmy sąd odrzucił, argumentując że wyjątek, o jaki wystąpił polski pracodawca, mógłby być dopuszczalny jedynie w razie wyjątkowego „interesu pracownika“. A tego – zdaniem sądu – polski przedsiębiorca nie był w stanie wykazać – czytamy w uzasadnieniu.


Interes pracodawcy, który woli odprowadzać niższe składki w Polsce, wzmacniając przez to swoją konkurencyjność na niemieckim rynku, czytamy w podsumowaniu,  nie jest – zdaniem sądu – wystarczającym uzasadnieniem. (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: MSN.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
41%
59%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.