Migracja na Zachód nadal popularna

W zeszłym roku we wszystkich krajach Europy Zachodniej pracowało już ponad 7 milionów ludzi z krajów Europy Środkowowschodniej. Najmniej w Finlandii i Grecji, najwięcej w Niemczech i Wielkiej Brytanii – podaje Forsal.pl.

 

Po przystąpieniu 1 maja 2004 r. 7 krajów Europy Środkowej i Wschodniej do Unii Euroepejskiej nasiliły się migracje z tych krajów do Europy Zachodniej. Zaczęły też stopniowo zanikać różne bariery hamujące swobodny przepływ siły roboczej pomiędzy krajami członkowskimi UE. Niektóre z nich, takie jak np. Niemcy i Francja wprowadziły okresy przejściowe dla migrantów z biedniejszych krajów członkowskich i dopiero pod koniec pierwszej dekady bieżącego wieku całkowicie otwarły dla tych migrantów swoje rynki pracy. Natomiast Irlandia i Wielka Brytania od razu otworzyły swoje rynki pracy dla migrantów z Europy Środkowo-Wschodniej – przypomina portal.

 

W 2016 roku we wszystkich krajach Europy Zachodniej pracowało już ponad 7 milionów ludzi z krajów Europy Środkowowschodniej. Najmniej w Finlandii (10 tys.) i Grecji (14 tys.), a najwięcej w Niemczech (1,65 mln) i Wielkiej Brytanii (1,38 mln). Dla porównania w tym samym roku we Włoszech pracowało 1,23 mln imigrantów z Europy Środkowo-Wschodniej, we Francji „tylko” 250 tys., w Austrii 340 tys., w Belgii 190 tys., Holandii 170 tys., Irlandii 150 tys., Szwecji 140 tys., a w takich krajach nie będących członkami UE jak Norwegia 130 tys. i Szwajcaria 120 tys.


Największą skłonność do emigracji „za chlebem” i z chęci poznawania świata wykazywali w minionych 13 latach Rumunii, Bułgarzy i Polacy. Odsetek populacji tych trzech krajów żyjącej w krajach Europy Zachodniej wyniósł w 2015 i 2016 roku odpowiednio: 12,8 proc. i 14,7 proc. dla Rumunii, 7,8 proc. i 9,7 proc. dla Bułgarii i 6,1 proc. i 6,6 proc. dla Polski. Najmniej żyło w tych krajach migrantów z Czech (tylko 1,7 proc. populacji w 2015 i 2016 roku), Węgier (4 proc. i 4,3 proc.) oraz Słowacji (4,7 proc. i 4,3 proc.). W przypadku tego ostatniego kraju można było zaobserwować w 2016 roku tendencję spadkową wyjazdów obywateli tego państwa w poszukiwaniu pracy do krajów Europy Zachodniej – podaje Forsal.


Największa liczba migrantów za pracą z krajów Europy Środkowo-Wschodniej wyjeżdżających do Europy Zachodniej żyje w dwóch krajach: w Niemczech i Wielkiej Brytanii. Ten drugi kraj stał się w ostatnich kilku latach najpopularniejszym krajem docelowym, szczególnie dla emigrantów ze Słowacji i Polski – czytamy w informacji.


Istnieje sporo przesłanek przemawiających za powrotem do krajów ojczystych pewnej części migrantów mieszkających obecnie w krajach Europy Zachodniej. Jednym z nich jest szybszy w krajach Europy Środkowo-Wschodniej wzrost kosztów pracy i tym samym płac, a także niższe podatki i zwiększone nakłady na budowę nowych mieszkań – podsumowuje Forsal.pl. (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Forsal.pl


Oceń artykuł:
zobacz ranking »
51%
49%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2017 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Korzystanie z witryny forumbiznesu.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies.