Droższy pomysł na OC

Ubezpieczyciele przekonują, że kierowcy łamiący przepisy stwarzają większe ryzyko wypadku na drodze. Chcą, by płacili wyższe składki OC – podaje Rp.pl.

 

Ubezpieczyciele chcą mieć dostęp do danych z systemu CEPiK, by osoby łamiące przepisy obciążyć wyższymi składkami OC - pisze Rp.pl. To jeden z elementów "Strategii poprawy bezpieczeństwa drogowego w Polsce".


Koszt wypadków drogowych w Polsce to 50-60 mld zł rocznie, czyli 3 proc. PKB. Za te pieniądze można by wybudować ponad 1000 km autostrad albo opłacić budżet polskiej policji na 6 lat – informuje Rp.pl.


"Kierowcy popełniający wykroczenia z natury rzeczy mogą być sprawcami większej liczby wypadków" - tłumaczy Arkadiusz Wiśniewski, członek zarządu Generali, cytowany przez dziennik. Obecnie wysokość składki OC zależy przede wszystkim od informacji o szkodach.


Ubezpieczyciele postulowali o dostęp do danych z systemu CEPiK już w trakcie prac nad projektem CEPiK 2.0. Nie otrzymali jednak rekomendacji komisji sejmowej. Przeciwne jest też Ministerstwo Cyfryzacji. Jego rzecznik Karol Manys w rozmowie z dziennikiem wyjaśnia, że "dane o mandatach i punktach karnych są wrażliwe i nie powinny być udostępniane podmiotom komercyjnym".


Takie regulacje obowiązują jednak w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii i Irlandii - wymienia dziennik. "W Stanach Zjednoczonych dane o wykroczeniach drogowych stanowią najistotniejszy czynnik przy wyznaczaniu ceny ubezpieczenia" – czytamy w podsumowaniu. (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Rp.pl

 

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
51%
49%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Korzystanie z witryny forumbiznesu.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies.