Wysokie samozatrudnienie w Polsce

Polacy zajmują trzecie miejsce pod względem liczby osób samozatrudnionych wśród państw Unii Europejskiej, wynika z najnowszych danych Eurostatu. Prześcigają nas tylko Grecy i Włosi – informuje Bankier.pl. 

 

Jak podaje Eurostat, samozatrudnieni stanowili 14 proc. (30,6 mln osób) siły roboczej w 2016 roku we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Taka forma zatrudnienia dominuje wśród mężczyzn (67 proc.), a ponad połowa (55 proc.) to osoby w wieku 45 lat lub wyższym. Jedna trzecia osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą miała wykształcenie wyższe. Polska zajęła w zestawieniu trzecie miejsce i podobnie jak w Irlandii, Słowacji czy w Hiszpanii odsetek samozatrudnionych przekracza średnią dla Unii Europejskiej wynoszącą 14 proc. – podaje portal.

 

Najwięcej osób decydujących się na takie rozwiązanie było w Grecji, to tam co trzecia osoba prowadziła własną firmę. Na kolejnych miejscach znalazły się Włochy, gdzie liczba samozatrudnionych stanowiła 21 proc. siły roboczej oraz Polska, gdzie ten odsetek wyniósł 18 proc. Najmniej osób korzysta z takiej formy zatrudnienia w Danii, Niemczech, Estonii, Luksemburgu i Szwecji – informuje Bankier.pl. 

 

Eurostat podaje, że praca na własny rachunek dotyczy takich obszarów gospodarczych jak: 

 

  • handel hurtowy i detaliczny, naprawa pojazdów mechanicznych i motocykli (4,8 mln osób),

 

  • rolnictwo, leśnictwo i rybołówstwo (4,4 mln osób),

 

  • budownictwo (3,9 mln osób),

 

  • działalność profesjonalna, naukowo-techniczna (3,7 mln osób).

 

 

Główny Urząd Statystyczny informuje natomiast, że w 2015 roku szacunkowa liczba osób samozatrudnionych wynosiła 1,1 mln osób, czyli na tym samym poziomie jak w ostatnich trzech latach. Jak wynika z Szóstego Europejskiego Badania Warunków Pracy opracowanego przez Eurofound, jako motywację do przyjęcia takiej formy współpracy 43 proc. Polaków podało jako osobiste preferencje, a 19 proc. z uwagi na brak innych możliwości – czytamy w podsumowaniu.  (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Bankier.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
49%
51%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.