Bubel prawny utrudnia sprzedaż mieszkań

Notariusze wstrzymują sprzedaż mieszkań, bo obawiają się, że przez złe prawo akt sprzedaży będzie nieważny. Wszystkiemu winna jest ustawa o własności lokali, która obowiązuje od 11 września – informuje Onet.pl za Rzeczpospolitą.

 

Właściciele starych mieszkań, które nie mają w archiwach pozwoleń na budowę i użytkowanie, mogą mieć kłopoty z ich sprzedażą. Notariusze  nie chcą bowiem podpisywać aktów notarialnych, bo uważają, że w przyszłości taki dokument będzie można podważyć – czytamy w informacji.

 

Zmianę dot. wymogu posiadania pozwolenia na budowę i użytkowanie przy sprzedaży mieszkania wprowadziła ustawa o własności lokali. Problem dotyczy przede wszystkim starych budynków, ale może dotknąć także właścicieli mieszkań oddanych w XX wieku – podaje Onet.pl.

 

Gazeta tłumaczy, że chodzi o art. 2 ust. 1a ustawy, który mówi o tym, że ustanowienie odrębnej własności lokalu mieszkalnego następuje zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania, a gdy go nie ma, z decyzją o warunkach zabudowy oraz z pozwoleniem na budowę.

 

Prawnicy cytowani przez "Rzeczpospolitą" zwracają uwagę na to, że ten jeden przepis blokuje sprzedaż mieszkań, ponieważ archiwa są przeważnie puste. Nie wiadomo też, który plan zagospodarowania brać pod uwagę – obowiązując obecnie, czy w momencie powstania budynku.

 

Do tej pory sprawa była prosta. Dla budynku, który nie posiadał dokumentacji, wystarczyło zaświadczenie na podstawie inwentaryzacji budynku – czytamy w artykule. (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej:/Rp.pl/ Onet.pl/

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
53%
47%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.