Badanie techniczne pojazdu wg nowelizacji

Rząd zaostrza i zmienia zasady przeprowadzania badań technicznych pojazdów. Od 30 października trzeba będzie płacić z góry - i to niezależnie od tego, czy samochód pomyślnie przejdzie kontrolę, czy nie – podaje Dziennik.pl.

 

W ocenie pomysłodawców nic też nie da wyprawa do innej stacji diagnostycznej.

- Badanie techniczne przeprowadza się po uiszczeniu przez właściciela lub posiadacza pojazdu opłaty za przeprowadzenie badania technicznego i opłaty ewidencyjnej - czytamy w rządowej nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym uchwalonej przez Sejm. Teraz dokument trafił na biurko prezydenta RP.


Rząd założył, że nowy obowiązek zacznie działać od 30 października 2017 roku - od tego dnia opłaty za badania (obecnie jest to ok. 100 zł w przypadku aut osobowych) mają być pobierane jeszcze przed ich rozpoczęciem i niezależnie od wyniku – czytamy w informacji.


Tą jedną zmianą rząd chce zlikwidować zjawisko "turystyki" kierowców od jednej stacji diagnostycznej do drugiej, aż do uzyskania pieczątki w dowodzie rejestracyjnym. I nie dość, że opłata zostanie pobrana, badanie wykonane, to jeszcze informacja o "ujemnym wyniku" trafi do Centralnej Ewidencji Pojazdów i będzie widoczna online - dzięki temu inne stacje zobaczą, dlaczego dany samochód nie przeszedł okresowego przeglądu technicznego.


Przewidziano jednak wyjątek od tych przepisów, wprowadzając regulację, która pozwoli na wniesienie opłaty za badanie techniczne i opłaty ewidencyjnej po przeprowadzeniu badania technicznego pojazdu - w przypadku rozliczenia tej usługi na podstawie faktury VAT z odroczonym terminem płatności. Rozwiązanie to ma ułatwić działalność przedsiębiorcom, np. zarządzającym flotą samochodową – podsumowuje Dziennik.pl.  (jmk)

 

 

Źródło i czytaj więcej: Dziennik.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
65%
35%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.