Wzrośnie płaca i ceny

Podwyżka płacy minimalnej przekłada się na ceny w sklepach. Wyliczono, o ile drożej zapłacimy. Zaraz po najniżej zarabiających, najbardziej zadowolony z podwyżki jest rząd. Zabiera 40 proc. podwyżki – podaje Money.pl.

 

Do 2,1 tys. zł w przyszłym roku wzrośnie najniższa płaca.

 

Podwyżka płacy minimalnej przekłada się na ceny w sklepach. Wyliczono, o ile drożej zapłacimy. Zaraz po najniżej zarabiających, najbardziej zadowolony z podwyżki jest rząd. Zabiera 40 proc. podwyżki.

 

W komentarzach pod artykułem informującym o podwyżce płacy minimalnej do 2,1 tys. zł w przyszłym roku, rozpętała się burza. W artykule podjęto  wątki, dotyczące podwyżki płacy minimalnej o 100 złotych oraz wzrostu cen.

 

Ceny rosną oczywiście w tych branżach, gdzie płacę minimalną pobiera najwięcej pracowników. Według najnowszych dostępnych danych GUS opublikowanych w styczniu b.r., wynagrodzenie na najniższym możliwym poziomie miało 1,36 mln osób, czyli 13 proc. pracujących (dane z końca 2015 r.). Z tej liczby jedna trzecia pracowała w handlu - 464 tys. To 24 proc. ogółu zatrudnionych w branży. Największy udział pracowników na ustawowym minimum był w budownictwie - aż 30 proc. - podaje portal


Każde podniesienie płacy minimalnej będzie miało największe przełożenie właśnie na te sektory. A w bieżącym roku podwyższono ją o 150 zł brutto - najwyżej w historii.


Po wynikach firm z branży handlowej widać, że te sobie z problemem większych kosztów dość dobrze poradziły. To trochę mniej dobrze oznacza dla ich klientów.


Przyrost kosztów o 7,1 proc. w pierwszym półroczu bieżącego roku był niższy niż przychodów, które wzrosły o 7,4 proc. - podał GUS. Marże mimo większych kosztów płac się nawet poprawiły. Branży udało się zarobić na czysto o 20 proc. więcej niż rok wcześniej – podano w informacji.

 

Szacując, że na minimalnej w handlu pracowało na koniec 2016 r. 450 tys. osób a pracodawcę ich podwyżka kosztowała 180 zł miesięcznie (150 zł brutto, a koszt pracodawcy to 180 zł), można policzyć, że wzrost kosztów płac minimalnych dla branży dał prawie 490 mln zł kosztów miesięcznie, czyli 2,3 proc. całości kosztów – wylicza portal.

 

Przy utrzymaniu marż można zaryzykować twierdzenie, że o tyle wyższe były ceny w sklepach w związku z podwyżką płacy minimalnej. W przyszłym roku będzie to około 1,5 proc. – prognozuje Money.pl


Z sytuacji podwyżki w b.r. płacy minimalnej o 150 zł, a w przyszłym o 100 zł nie są zadowoleni nie tylko ci klienci sklepów, którzy dotąd zarabiali powyżej płacy minimalnej. Niezbyt szczęśliwi z obrotu spraw są też początkujący przedsiębiorcy.


Preferencyjny ZUS dla początkujących przedsiębiorców wyniesie w przyszłym roku 497,43 zł – wyliczył Tax Care. To oznacza, że młode firmy zapłacą o 114 złotych więcej miesięcznie, niż dotychczas – stwierdza Money.pl.

 

Preferencyjną składkę wylicza się na podstawie pensji minimalnej - 30 procent wysokości tej pensji stanowi podstawę wymiaru składek. Rząd szykuje jedmnak przedłużenie preferencji z dwóch do trzech lat co być może uśmierzy ból po utracie środków.


Co więcej. Skoro była konieczność podwyższania najmniej zarabiającym pracownikom, to tym bardziej doświadczonym podwyżki zatrzymano – stwierdzono w artykule.


Choć rząd podnosi płacę minimalną rok w rok, to jednak, jak wskazuje Robert Gwiazdowski, ekspert Centrum im. Adama Smitha, robi to ostatnio względnie ostrożnie.

- Tu muszę rząd pochwalić. Bo przez lata rząd ustalał płacę minimalną powyżej wartości pracy. PiS ustala płacę minimalną na takim poziomie, który i tak by się ustalił i szkodzi tylko niektórym rejonom kraju - powiedział money.pl Gwiazdowski.


Patrząc na rozwój rynku pracy, podwyżki płac minimalnych nie przekładają się na wzrost bezrobocia. Tego można by się obawiać, jeśli kwota przekraczałaby wartość pracy najmniej wykwalifikowanych. Najwyraźniej coś takiego nie ma miejsca – stwierdza w podsumowaniu Money.pl.  (jmk)

 

 

Źródło i czytaj więcej: Money.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
49%
51%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2017 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Korzystanie z witryny forumbiznesu.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies.