Pracownik 50+ pożądany

Rynek pracy stał się rynkiem pracownika. Pracodawcy mają coraz większy problem ze znalezieniem dobrych kandydatów. Dlatego otwierają się na pracowników powyżej 50. roku życia, którzy wcześniej byli marginalizowani na rynku – podaje Rp.pl.

 

Portal Rp.pl publikuje dzisiaj najnowszy raport "Work Service" o rynku pracy. Wynika z niego, że blisko 27 proc. firm zapowiada, że w najbliższym czasie będzie zatrudniać osoby powyżej 50. roku życia. Czyli o jedną więcej niż na początku ubiegłego roku.

 

Jak było do tej pory? W drugim kwartale tego roku bezrobocie wśród pracowników 55 – 64 lata wyniosło zaledwie 4 procent.  Latem tego roku 86 proc. firm zatrudniało pracowników powyżej 50 roku życia. To o 10 punktów procentowych więcej niż na początku tego roku – czytamy w informacji.

 

To sytuacja, w której korzysta na niej każdy. Pracodawcy w ten sposób, jak podaje portal, rekompensują sobie deficyty w innych grupach wiekowych, a pracownicy po 50. roku życia mają większe szanse na pracę niż jeszcze kilka lat temu.

 

Według danych PFH w II kw. grupa 50+ stanowiła już 12 proc. pracowników tymczasowych (o 11 proc. więcej niż rok wcześniej).

 

Według wrześniowego raportu Randstad co druga badana firma w ciągu ostatnich dwóch lat zdecydowała się zatrudnić osoby 50+. Najczęściej (44 proc.) do prostych prac fizycznych oraz techników i robotników wykwalifikowanych. Prawie co dziesiąta sięgała po kierowników i specjalistów 50+.

 

Zdaniem specjalistów z firm rekrutacyjnych bez większych problemów po pięćdziesiątce znajdą pracę księgowi, lekarze, prawnicy czy kierownicy produkcji. Wobec wysokich wymagań i dużej rotacji młodszych pracowników pracodawcy przekonują się do kandydatów 50+ na stanowiska specjalistyczne, np. w sektorze usług dla biznesu. – Znaczny niedobór kandydatów powoduje, że pracodawcy tego sektora rekrutują z wszystkich grup wiekowych, oferując intensywne szkolenia, a nawet przekwalifikowanie pracownika – podaje portal.

 

Zmiana podejścia pracodawców wpływa na aktywność zawodową dojrzałych Polaków. Według GUS w II kw. już ponad połowa z grupy 55–64-latków była aktywna zawodowo wobec 45,4 proc. dwa lata temu.

 

W podsumowaniu czytamy, że coraz więcej firm będzie przełamywać opór przed zatrudnianiem pracowników 50+, którzy staną się istotnym źródłem kandydatów do pracy – także ze względu na starzenie się społeczeństwa. (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej Rp.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
51%
49%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.