Wnioskowe tsunami zalało ZUS

Od początku września złożono ponad 270 tysięcy wniosków o przejście na emeryturę w związku z obniżeniem wieku emerytalnego, który obowiązuje od 1 października - poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

 

Według MRPiPS około 270 tysięcy złożonych wniosków o emeryturę we wcześniejszym wieku to 75 proc. "spośród szacowanych 331 tys. osób". Resort zaznacza, że ok. 70 proc. spośród osób, które złożyły od września wnioski o emeryturę, stanowią osoby nieaktywne zawodowo:

- W grupie tej są osoby, które pobierały rentę z tytułu niezdolności do pracy i świadczenia przedemerytalne oraz osoby, które nie pracowały albo nie pobierały świadczenia – czytamy w informacji.

 

Jak przypomina portal 21 października w życie  weszły przepisy przywracające wiek emerytalny: 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Składanie wniosków emerytalnych, wynikających z obniżonego wieku, umożliwiono od 1 września 2017 r.

 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych szacował, że wzrost liczby emerytur wypłacanych na koniec grudnia 2017 r., związany z wprowadzeniem zmiany wieku emerytalnego, wyniesie ok. 331,3 tys., przy założeniu, że na emeryturę przejdzie od razu około 82 proc. uprawnionych osób – czytamy w zakończeniu. (jmk)


 Źródło i czytaj więcej: Businessinsider.com.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
52%
48%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Korzystanie z witryny forumbiznesu.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies.