Parkowanie miejskim problemem

Uwolnienie stawek za parkowanie, wyższe kary za brak opłaty parkingowej, utworzenie wspólnego systemu płatności w płatnych strefach oraz na parkingach biurowcach, galeriach handlowych, a także przy lotniskach, dworcach czy szpitalach – podaje Rp.pl.

 

To pomysły na rozwiązanie problemu zatłoczonych miejskich parkingów. Do tego miałaby dojść rozbudowa obiektów park & ride, a także upowszechnienie alternatywnych form transportu. Według raportu „Parkingi a transport zbiorowy w miastach" przygotowanego przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR, planowane w przyszłym roku zmiany w strefach płatnego postoju nie rozwiążą problemów z parkowaniem.

- Polityka parkingowa w Polsce zbankrutowała. Argumentem za jej zmianą jest kompletny zanik rotacji miejsc parkingowych, co przyczynia się do jeszcze większych korków z powodu krążenia w poszukiwaniu wolnego miejsca – twierdzi Jędrzej Puzyński, ekspert TOR i współautor raportu. W godzinach szczytu polskie miasta są nieprzejezdne, a parkingi przepełnione, bo samochodów stale przybywa. W Warszawie jest już 900 zarejestrowanych pojazdów na 1000 mieszkańców, a we Wrocławiu 877. W Sopocie i Olsztynie liczba zarejestrowanych aut już przewyższyła liczbę mieszkańców – podaje Rp.pl.

 

Funkcjonowanie przeszło 120 stref parkowania w Polsce regulują przepisy, określające maksymalną stawkę za godzinę postoju. Ministerstwo Rozwoju zakłada odejście od tego schematu. Miasta powyżej 100 tys. mieszkańców dostaną możliwość wyznaczania dwóch stref: zwykłej i śródmiejskiej, a wysokość stawki za pierwszą godzinę parkowania ma być zależna od płacy minimalnej. Będzie wynosić maksymalnie 0,15 proc. tej kwoty w strefie zwykłej i 0,45 proc. – w śródmiejskiej. Oznacza to, że w tej drugiej godzina parkowania może kosztować nawet 9 zł – czytamy w informacji.

 

Zdaniem ekspertów, to nie wystarczy. Obecne propozycje nie są optymalne i nadal ograniczają samorządy w swobodnym kształtowaniu polityki parkingowej – uważa Maciej Mosiej, prezes Polskiej Organizacji Branży Parkingowej. Sytuację może poprawić rozwój car sharingu, umożliwiającego korzystanie z jednego pojazdu przez większa liczbę osób. Kolejnym sposobem byłaby informatyzacja przestrzeni parkingowej i zastosowanie aplikacji umożliwiających szybkie wyszukiwanie wolnych miejsc postojowych, lokalizację parkingów P&R, płatności mobilne czy opcję lokalizacji auta – podsumowuje Rp.pl.  (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Rp.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
47%
53%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2017 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Korzystanie z witryny forumbiznesu.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies.