Zmiany w budownictwie

Nie będzie już można budować mieszkań o mniejszej powierzchni niż 25 m kw., ale za to będzie można projektować aneks kuchenny w pokoju dziennym kawalerki – informuje Rp.pl. 

 

Tego typu zmiany wprowadza od stycznia rozporządzenie ministra budownictwa. Resort pracuje też nad ustawą, która ma poważnie zmienić zasady wydawania warunków zabudowy. 

Jak pisze Rp.pl", minister infrastruktury i budownictwa  podpisał rozporządzenie w sprawie warunków technicznych budynków. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 stycznia 2018 r.

 

Najpoważniejszą zmianą jest ustalenie dolnego limitu powierzchni mieszkania na poziomie 25 m kw. Wprowadzono też wymóg, by w mieszkaniu była kuchnia lub aneks kuchenny, łazienka, ustęp wydzielony lub miska ustępowa w łazience - podaje portal.


W mieszkaniu musi być także przestrzeń składowania, miejsce umożliwiające zainstalowanie automatycznej pralki domowej oraz przestrzeń komunikacji wewnętrznej. Z drugiej strony zniesiono obowiązek projektowania w łazienkach miejsc na pralkę i pojemnik na brudną bieliznę.


Złagodzono też przepisy dotyczące aneksów kuchennych. Od stycznia w mieszkaniu jednopokojowym będzie można wybudować aneksu kuchenny połączony z pokojem, o ile będzie wyposażony w kuchnię elektryczną i wentylację.


Istotne zmiany przepisów, dotyczących budownictwa, szykowane są przez resort budownictwa w projekcie ustawy nowelizującej obecne przepisy dotyczące procesu inwestycyjno-budowlanego.


Z dwóch do trzech lat zostanie wydłużona ważność warunków zabudowy, ale nadal ubiegać się o nie będzie mógł wyłącznie użytkownik lub właściciel działki. Inwestycja będzie mogła nawiązywać do zabudowy w dalszym sąsiedztwie, a nie tylko - jak dotąd - do najbliższych budynków.

 

Jak pisze Rp.pl, ministerstwo chce też wycofać przepisy o budowie domów jednorodzinnych na zgłoszenie, a także znieść zapis nakazujący każdej gminie podjąć uchwałę krajobrazową.


Projekt przewiduje m.in., że urzędnik nie wyda warunków zabudowy, jeżeli działka nie będzie uzbrojona i nie ma dostępu do drogi.


Ważną nowością są za to obszary zabudowy, które będą wydawane przez rady gmin w formie uchwał. Obszary zabudowy będą miały charakter prawa miejscowego. W praktyce mają ukrócić uznaniowość urzędników w kwestii wydawania warunków zabudowy – czytamy w informacji.


Jak wyjaśnia wiceszef resortu infrastruktury i budownictwa, obszary zabudowy będą stanowić wytyczne do wydawania warunków zabudowy na danym obszarze. Jeśli na przykład zostanie przyjęte, że na danym terenie mogą powstawać tylko domy jednorodzinne, nie będzie można budować bloków czy galerii handlowych - podsumowuje Rp.pl.  (jmk)


Źródło i czytaj więcej: Rp.pl 

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
55%
45%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.