Polskie tramwaje na ulicach Kijowa

Megakontrakt z polską firmą jest solą w oku lwowskiej spółki Elektrotrans związanej z niemiecką firmą TransTec F&E Vetschau. Ta jednak, zdaniem mera Kijowa Witalija Kliczko, nie radzi sobie z dostawą i realizację zamówienia powierzono bydgoskiej spółce – podaje Wyborcza.pl.

 

40 nowoczesnych niskopodłogowych tramwajów ma trafić na ulice Kijowa do końca roku. Zamówienie zrealizuje polska firma PESA, która minimalnie wygrała przetarg z lwowską Elektrotrans – podaje Wyborcza.pl

 

Dla PESA kontrakt z Ukrainą jest ważny z dwóch powodów. Po pierwsze, wysokość zamówienia - każdy tramwaj będzie kosztował Kijów 1,53 mln euro. Pod drugie, polska firma może uruchomić zamrożone środki, które ulokowała w nieodebrane zamówienie z Rosji – informuje portal.

 

Jak przypomina Wyborcza.pl, PESA miała dostarczyć spółce rosyjskiego koncernu UWZ 120 niskopodłogowych, trójczłonowych tramwajów dla Moskwy. Rosjanie odebrali tylko część zamówienia, resztę zamrozili ze względu na załamanie kursu rubla.


Polska firma została więc z pojazdami dostosowanymi do jazdy po szerokich torach. Umowa z Kijowem może dać szansę ich wykorzystania na ukraińskim rynku.

 

 

  Część zamówionych i magazynowanych w PESA komponentów przygotowanych do budowy tramwajów moskiewskich jest wykorzystywana w produkcji innych pojazdów - potwierdził portalowi Dariusz Skotnicki, dyrektor marketingu rynku wschodniego PESA.


Ten fakt już posłużył do krytyki kontraktu stołecznego miasta Ukrainy z polską firmą. Drugą kwestią było, zdaniem Elektrotrans, faworyzowanie PESA podczas przetargu. Choć pierwotny przetarg wygrała lwowska firma, władze miasta go unieważniły. W drugim, minimalnie niższą cenę zaproponowała polska firma, wygrywając tym samym kontrakt – wyjaśnia portal.

 

Kłopot w tym, że - jak argumentuje Elektrotrans - do ceny polskich tramwajów nie doliczono 5 proc. podatku importowego, który zgodnie z warunkami przetargu może obciążyć budżet Kijowa i podwyższy koszty budowy – podaje Wyborcza.pl


Kijów uznał jednak, że cena tramwajów PESA była ustalona zgodnie z warunkami przetargu i ten pozostaje w mocy - czytamy w podsumowaniu. (jmk)


Źródło i czytaj więcej: Wyborcza.pl

 

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
55%
45%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.