Cena ropy rośnie

Na nowojorskiej giełdzie ropa drożeje o 3 centy. Maklerzy oceniają, że zapasy surowca w USA prawdopodobnie spadły w ubiegłym tygodniu o ponad 2 mln baryłek – informuje Businessinsider.com.pl.

 

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na I na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 56,45 USD, po zwyżce o 3 centy. Brent w dostawach na styczeń na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zwyżkuje o 8 centów do 62,30 USD za baryłkę.  


Analitycy oceniają, że w ubiegłym tygodniu amerykańskie zapasy ropy spadły o 2,25 mln baryłek – czytamy w informacji.

 

Tymczasem coraz bliżej do posiedzenia OPEC. 30 listopada w Wiedniu odbędzie się spotkanie krajów kartelu, które zdecydują o dalszych losach obecnie obowiązującego porozumienia o niższych dostawach ropy z kartelu. Oczekuje się, że OPEC zdecyduje o przedłużeniu obecnego porozumienia o niższych dostawach ropy z OPEC poza marzec 2018 roku – podaje portal.

 

We wtorek raport o zapasach ropy poda niezależny Amerykański Instytut Paliw (API), a w środę zrobi to Departament Energii USA (DoE) już w oficjalnych wyliczeniach – informuje Businessinsider.com.pl.


Khalid Al-Falih, minister ropy Arabii Saudyjskiej, zadeklarował konieczność podjęcia decyzji o wydłużeniu polityki ograniczania podaży surowca przez OPEC i pozostałe kraje na szczycie 30 listopada.


Al-Falih podkreślił, że do marca 2018 r., gdy wygasa obecne porozumienie, zapasy ropy w krajach rozwiniętych nie spadną do poziomu 5-letniej średniej (oficjalny cel polityki cięć). Arabię Saudyjską popierają m.in. Kuwejt oraz Irak – podano w informacji.

 

Tymczasem Rosja uważa, że jest zbyt wcześnie na podejmowanie wiążących decyzji o dalszych cięciach wydobycia.


"Dla rynków teraz najważniejszym wydarzeniem jest to posiedzenie kartelu" - mówi David Lennox, analityk rynku surowców w Fat Prophets w Sydney.


"Im bliżej spotkania OPEC to możliwe są rajdy cen na rynku ropy. Ale inwestorzy będą też uważnie analizować to, co dzieje się z amerykańskimi zapasami ropy i jej produkcją w USA" - dodał.


W poniedziałek na rynku NYMEX ropa staniała o 0,8 proc. do 56,09 USD za baryłkę - były to kontrakty na grudzień, które wygasły tego dnia.


W ubiegłym tygodniu surowiec w Nowym Jorku staniał o 0,3 proc. – czytamy w podsumowaniu. (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Businessinsider.com.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
51%
49%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Korzystanie z witryny forumbiznesu.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies.