Zmiany w budownictwie

Minister budownictwa i infrastruktury podpisał nowelizację rozporządzenia ws. warunków technicznych budynków – informuje Bankier.pl

 

Zgodnie z nowelizacją od 1 stycznia projektowane mieszkania będą musiały odpowiadać nowym wymaganiom. Jedną z nowości jest minimalny metraż mieszkań na poziomie 25 mkw.

Zniesienie obowiązku zaplanowania miejsca na pralkę w łazience oraz dopuszczenie projektów przewidujących aneks kuchenny w kawalerkach – to niektóre z zapisów Rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, podpisanego w ubiegłym tygodniu przez szefa tego resortu. „Lokale będzie można zaaranżować w sposób nowoczesny” – zapowiada ministerstwo.


Najgorętszą dyskusję, jeszcze na etapie prac nad projektem rozporządzenia, wzbudzały plany wprowadzenia minimalnego metrażu dla nowo projektowanych mieszkań – czytamy w tekście. W internetowej ankiecie przeprowadzonej przez redakcję Bankier.pl czytelnicy opowiadali się przeciwko takim ograniczeniom, sugerując, że to właściciel lokalu decyduje, w jakich warunkach chce mieszkać.

– Nie istnieje żadne logiczne uzasadnienie dla narzucania minimalnej powierzchni lokalu w sytuacji, kiedy dzisiaj takie mieszkania znakomicie się sprzedają, co z kolei oznacza, że ludzie są nimi zainteresowani – mówił w swoim oficjalnym stanowisku Konrad Płochocki, dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich. –  To sami nabywcy powinni decydować, w jakich mieszkaniach chcą mieszkać i po prostu mieć wybór. Rozporządzenie powinno jedynie zapewnić warunki bezpieczeństwa. Uważamy, że decydowanie za obywateli o tym, co dla nich oznacza komfortowe mieszkanie, jest po prostu błędne – podkreślał Płochocki.


Przedstawiciele ministerstwa tłumaczyli jednak, że zmiany w tym zakresie mają m.in. ukrócić politykę deweloperów budujących tzw. mikroapartamenty – nawet kilkunastometrowe lokale nazywane mieszkaniami i stawiane na terenach przeznaczonych pod budownictwo wielorodzinne, choć de facto sprzedawane jako lokale usługowe – podaje portal.

 

W efekcie podpisanego przez ministra rozporządzenia, od 1 stycznia 2018 r. metraż nowo projektowanych mieszkań będzie musiał wynosić co najmniej 25 mkw. Minimalna powierzchnia użytkowa zastąpi minimalną szerokość i powierzchnię mieszkania. – W ocenie MIB projektanci, którzy posiadają niezbędne wykształcenie i odpowiednią praktykę zawodową, powinni mieć większą swobodę w projektowaniu, dostosowaną do potrzeb rynkowych, biorąc za przyjęte rozwiązania pełną odpowiedzialność – uzasadnia zmiany resort. Przywołuje jednocześnie dane Głównego Urzędu Statystycznego z 2015 r., zgodnie z którymi przeciętna powierzchnia użytkowa przypadająca na 1 osobę w Polsce wynosi 26,7 mkw. – czytamy w informacji.

 

Swobodzie w projektowaniu mają sprzyjać również inne zapisy rozporządzenia. Zgodnie z nimi zniesiony zostaje obowiązek zaprojektowania w łazience miejsca na pralkę. Jak wyjaśnia MIB, „od czasu kiedy powstał niniejszy przepis, sposób, w jaki ludzie korzystają z pralek, jak i kiedy robią pranie zmienił się”. Powołując się na obserwacje, że w nowych mieszkaniach pralka coraz częściej montowana jest w specjalnie przeznaczonym do tego celu pomieszczeniu, resort stawia jedynie ogólny wymóg zaprojektowania miejsca umożliwiającego zainstalowanie automatycznej pralki domowej. O jej szczegółowej lokalizacji ma natomiast decydować właściciel mieszkania – podkreślono w treści.

 

Znowelizowane przepisy znoszą również obowiązujący dotychczas zakaz projektowania w kawalerkach aneksu kuchennego zamiast osobnej kuchni. Obowiązujące od nowego roku przepisy przewidują opcję kawalerek z aneksami kuchennymi, pod warunkiem zastosowania w nich kuchenki elektrycznej oraz wentylacji grawitacyjnej – informuje portal.

 

Nowe wymagania dotyczące mieszkań to tylko część szerszego pakietu zmian wprowadzanych nowelizacją rozporządzenia. Pozostałe zmiany dotyczyć będą m.in. zagospodarowywania działek budowlanych, wyposażenia technicznego budynków, bezpieczeństwa pożarowego czy energooszczędności budynków. MIB podkreśla, że nowe zmiany są próbą dostosowania przepisów do współczesnych technologii stosowanych w budownictwie – podsumowuje Bankier.pl.  (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Bankier.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
53%
47%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.