Ukraińscy biznesmeni w Polsce

Wraz z rosnącym napływem obywateli Ukrainy do Polski rośnie liczba przedsiębiorstw zakładanych przez naszych sąsiadów nad Wisłą. Część z nich to innowacyjne biznesy, z usług których korzysta wiele podmiotów na całym świecie – informuje Mambiznes.pl.

 

W Polsce, według szacunków, mieszka już ponad 1,2 mln obywateli Ukrainy. Przyjęło się, że  z reguły pracują oni za nie duże pieniądze , wykonując najprostsze prace takie jak sprzątanie. Jednak nic bardziej mylnego. Liczba rejestracji działalności gospodarczej w Polsce przez obywateli Ukrainy stale wzrasta. Warto zwrócić uwagę, że w 2005 r. osoby zza Buga założyły w Polsce zaledwie 50 firm, a dziesięć lat później — już blisko 800. Dzisiaj funkcjonujących firm z Ukrainy jest ponad 3 tys.

W artykule zaprezentowano cztery największe start-upy z Ukrainy, prowadzące  z sukcesem swój biznes w Polsce, a są to: CallPage; Wishround; Tap4Parking; Framewhere.


Na  pytanie - dlaczego Polska? - każdy przedsiębiorca z Ukrainy odpowiada praktycznie tak samo. Pierwszym argumentem i zarazem najważniejszym, jest bardzo niski poziom korupcji. Ten wskaźnik dla Ukrainy, wygląda bardzo niekorzystnie. Chcąc załatwić cokolwiek w urzędach w miarę szybko, konieczne jest przekazanie „koperty pod stołem”. Według rankingu korupcji na świecie, stworzonego przez organizację Transparency, Polska uplasowała się na pozycji 29 w 2016 roku na 176 państw, zaś Ukraina na 131 miejscu.


Kolejnym argumentem, który jest bardzo często przytaczany, to obecność na wspólnym rynku europejskim. Dzięki temu przedsiębiorcy z Polski mogą łatwo eksportować oraz importować swoje produkty. Dodatkowo handlując wewnątrz UE, nie ma ceł, w przeciwieństwie do handlu z krajami spoza UE. Ponadto często pojawia się brak spójności prawodawstwa Ukrainy z UE. Przedsiębiorcy zza Bugu mogą mieć problemy, związane z niedostosowaniem się do wymogów unijnych.


Innym, również często podawanym argumentem jest wsparcie finansowe przedsiębiorstw. W Polsce funkcjonuje bardzo dużo funduszy inwestujących w start-upy. Pochodzą one przykładowo z budżetu Unii Europejskiej, Rządu RP, ale również od prywatnych funduszy inwestycyjnych.


Według badań prowadzonych przez wiele instytutów naukowych, liczba imigrantów z Ukrainy wraz z liczbą prowadzonych przez nich przedsiębiorstw w Polsce dalej będzie rosła. Wynika to z faktu sprzyjającej koniunktury w naszym kraju, ale również bezpieczeństwa. Prawdopodobnie dopóki nie pojawi się stabilizacja związana z zakończeniem działań wojennych na Ukrainie oraz nie poprawi się sytuacja gospodarcza, trend ten nie zostanie zmieniony – podsumowuje Mambiznes.pl. (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Mambiznes.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
52%
48%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Korzystanie z witryny forumbiznesu.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies.