PMI dla Polski rośnie

Wskaźnik PMI dla Polski w listopadzie wzrósł do 54,2 pkt. z 53,4 pkt. w październiku i wobec prognozy 54,3 pkt. - podał w piątek PAP za raportem Markitu.


Wskaźnik PMI jest najwyższy od 9 miesięcy.

"Wyniki listopadowych badań wykazały poprawę warunków gospodarczych w polskim sektorze przemysłowym. Wielkość produkcji wzrosła w najszybszym tempie od marca, a liczba nowych zamówień ponownie się zwiększyła. Presje na łańcuchy dostaw były najsilniejsze od niemal siedmiu lat, co odzwierciedlały znaczne opóźnienia w dostawach. Inflacja kosztów produkcji przyspieszyła czwarty miesiąc z rzędu, prowadząc do kolejnej znaczącej podwyżki cen wyrobów przemysłowych" - napisano w raporcie.

 

Z badania wynika, że zwyżkowy trend indeksu był częściowo równoważony przez niewielkie spowolnienie napływu nowych zamówień oraz wolniejsze tempo tworzenia nowych miejsc pracy – czytamy w informacji.

 

Markit podał, że w ostatnim cyklu badań polscy producenci zwiększyli aktywność zakupową, gromadząc więcej zapasów surowców i materiałów produkcyjnych.

"Po raz pierwszy od czterech miesięcy udało im się również zredukować zaległości w realizacji zleceń" – napisano w podsumowaniu. (jmk)


 
Źródło i czytaj więcej: PAP.pl

Tagi: PMI Polski,
Oceń artykuł:
zobacz ranking »
51%
49%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Korzystanie z witryny forumbiznesu.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies.