2018 rok - płace, podatki, inflacja i stopy procentowe w górę

Wyjątkowo niskie bezrobocie i głód rąk do pracy prawdopodobnie wymuszą na firmach podwyżki. Agencja Fitch ocenia, że doprowadzi to do szybszego wzrostu cen, niż chce tego NBP, a w konsekwencji - do podniesienia stóp procentowych – podaje Money.pl.

 

Cel inflacyjny NBP to 2,5 proc. Tymczasem za sprawą prawdopodobnych kolejnych podwyżek płac ceny mogą rosnąć szybciej – powołano się na prognozę agencji Fitach. To zaś, zdaniem agencji, sprawi, że w latach 2018-2019 Rada Polityki Pieniężnej będzie musiał podnieść stopy procentowe z obecnego poziomu 1,5 proc. do 3 proc. – czytamy w artykule.

 

Jak podano, zdaniem Jakuba Borowskiego, głównego ekonomisty Credit Agricole w Polsce, stopy procentowe pójdą w górę dopiero w lipcu 2019 roku. Zdaniem analityka nie będzie trzeba tego robić szybciej, bo inflacja w przyszłym roku wcale nie będzie przesadnie wysoka.

 

Ekspert szacuje jej poziom na 1,7 proc. w skali całego przyszłego roku, czyli nadal sporo poniżej celu inflacyjnego NBP. Inflacja nie zacznie galopować, bo hamować ją będą ceny żywności - uważa ekonomista Credit Agricole. W 2018 roku skończą się gwałtowne podwyżki, a w pewnym momencie ceny mogą nawet spadać – czytamy  w podsumowaniu. (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Money.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
50%
50%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.