Google Play oferuje niebezpieczną aplikację klientom banków

W oficjalnym sklepie Google Play pojawiły się dwie niebezpieczne aplikacje, których ukrytym celem było wykradanie dostępu do rachunków bankowych użytkowników i wyprowadzanie z nich pieniędzy - podaje MSN com.

 

Eksperci z firmy ESET poinformowali, że na celowniku znaleźli się użytkownicy aplikacji mobilnych aż 14 polskich banków - informuje portal.Sprawa dotyczy aplikacji: „CryptoMonitor”, mającej służyć do śledzenia cen kryptowalut i „StorySaver”, obiecującej pobieranie z Instagrama tzw. „Stories”, czyli krótkich historii użytkownika z ostatniej doby. Obie aplikacje wyświetlały swoim ofiarom powiadomienia systemowe, które wyglądały identycznie jak te generowane przez aplikacje bankowe - czytamy w informacji.Pokazywały też fałszywe formularze logowania do rachunków bankowych, by docelowo przechwycić wprowadzane za ich pośrednictwem loginy i hasła. Obie aplikacje potrafiły również bez wiedzy użytkownika przechwytywać wiadomości SMS, zawierające kody do autoryzowania transakcji online. Firma ESET poinformowała już Google o wykrytych zagrożeniach. Niestety, zanim je usunięto, zostały pobrane przez polskich użytkowników kilka tysięcy razy - podaje portal.Tuż po pobraniu złośliwej aplikacji, ta zaczynała skanowanie urządzenia w poszukiwaniu aplikacji bankowych. Jeśli ją wykryły, złośliwy program wyświetlał swojej ofierze w powiadomieniach systemowych informację „Nowa wiadomość z banku” lub wymuszał logowanie do rachunku bankowego. - Jeśli korzystasz z zainfekowanych aplikacji, musisz natychmiast ją usunąć - zalecają specjaliści.Zła wiadomość jest taka, że jeśli ją zainstalowałeś, a masz na swoim urządzeniu jedną z czternastu wybranych aplikacji bankowych, oszuści mogli nie tylko dostać się do Twojego rachunku bankowego, ale też wyprowadzić z niego Twoje pieniądze – podkreśla Kamil Sadkowski z ESET. Ekspert radzi w takim wypadku zweryfikować historie swojego rachunku z ostatniego miesiąca.Aby uniknąć infekcji tego typu złośliwymi aplikacjami, należy zawsze przed instalacją sprawdzać ich oceny oraz recenzje. Warto zwrócić uwagę na uprawnienia, jakich żądają pobierane aplikacje, a także zabezpieczyć swój tablet lub smartfon oprogramowaniem ochronnym. Oto lista 14 aplikacji bankowych, które obrało za cel złośliwe oprogramowanie: Alior Mobile, BZWBK24 mobile, Getin Mobile, IKO, Moje ING mobile, Bank Millennium, mBank PL, BusinessPro, Nest Bank. Bank Pekao, PekaoBiznes24, plusbank24, Mobile Bank
i Citi Handlowy - czytamy w podsumowaniu.  (jmk)Źródło i czytaj więcej: MSN.com

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
53%
47%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.