Nielegalne pozyskanie danych z systemu PESEL

Są pierwsi podejrzani w sprawie wycieku na wielką skalę danych z systemu PESEL – informuje Rp.pl. To wierzchołek góry lodowej – twierdzą śledczy.

 

Informacje ze strategicznej państwowej bazy zawierającej dane milionów Polaków – ich nazwiska, daty urodzenia i miejsca zamieszkania – nielegalnie trafiały do firmy windykacyjnej. Przekazywała je bezprawnie kancelaria komornicza z Warszawy – podaje portal.

 

Jej właściciel Rafał W. oraz troje jego pracowników (byłych i obecnych) właśnie usłyszeli zarzuty.

– Komornik jest podejrzany o przekroczenie uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowych, za co grozi do dziesięciu lat pozbawienia wolności – mówi Łukasz Łapczyński, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

 

Inni biorący udział w przestępczym procederze to byli pracownicy jego kancelarii.   W ubiegłym tygodniu zatrzymała ich ABW – czytamy w informacji.

 

Afera z wyciekiem danych wybuchła w sierpniu 2016 r. Ministerstwo Cyfryzacji zaalarmowało wtedy prokuraturę, że kilka kancelarii komorniczych pobiera ogromne ilości danych z bazy PESEL, w podejrzanych okolicznościach – nocą i całymi pakietami.

 

Resort odkrył, że komornicy ściągali miesięcznie od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy rekordów z rządowej bazy.

 

Po rocznym śledztwie prokuratura i ABW ustaliły pierwszych zamieszanych w proceder. Jak doszło do wycieku? Można dowiedzieć się na stronach Rp.pl (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Rp.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
53%
47%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Korzystanie z witryny forumbiznesu.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies.