Mała elastyczność umów o pracę

Polska zajmuje jedno z ostatnich miejsc, jeśli chodzi o elastyczność zatrudnienia na podstawie umów o pracę - wynika z raportu Forum Obywatelskiego Rozwoju, na który powołuje się Businessinsider.com.pl.

 

W naszym kraju często stosuje się m.in. umowy na czas określony oraz umowy cywilnoprawne.

 

Z raportu "Indeks Elastyczności Zatrudnienia 2018" wynika, że Polska zajmuje dopiero 30. miejsce na 41 krajów UE i OECD, jeśli chodzi o indeks elastyczności umów o pracę. Tylko dwa kraje regionu: Chorwacja i Słowenia, wypadają gorzej niż Polska. W czołówce tego rankingu znalazły się Wielka Brytania oraz Irlandia – czytamy w informacji.

 

Tworząc indeks elastyczności zatrudnienia brano pod uwagę takie kwestie jak: przyjęcie do pracy, koszty wypowiedzeń, zasady wypowiedzeń oraz godziny pracy.

 

Brak elastyczności umów o pracę spowodował rozwinięcie się w Polsce się rynku umów cywilnoprawnych. Podkreślił Jeremi Mordasiewicz z Konfederacji Lewiatan, że uelastycznienie umów nie oznacza, że stracą na tym pracownicy. Posłużył się przykładem takich krajów jak: Czechy i Dania, które mają wysoki indeks elastyczności zatrudnienia, a przy tym dobrze wypadają w badaniach mierzących indeks sprawiedliwości społecznej – czytamy dalej.

 

Z kolei zdaniem wiceprezesa FOR dr Aleksandra Łaszka w Polsce należy uporządkować system składkowy i podatkowy. - Mamy duże różnice w opodatkowaniu i oskładkowaniu różnych rodzajów umów: cywilnoprawnych i umów o pracę" - zwrócił uwagę. Dodał, że należy m.in. też zmniejszyć opodatkowanie pracy osób najsłabiej wykształconych, z najmniejszym doświadczeniem zawodowym oraz tych, którzy dopiero wchodzą na rynek pracy.


Ponadto z raportu FOR wynika, że sztywne regulacje szeroko rozumianego okresu próbnego i płacy minimalnej sprawiają, że pracodawcy są mniej chętni podejmować ryzyko związanego z zatrudnieniem osób słabiej wykształconych i z krótszym doświadczeniem zawodowym. FOR zwróciło uwagę, że Polskę negatywnie wyróżniają na tle innych państw ponadprzeciętnie wysokie ustawowe premie za pracę weekendową – podsumowuje Businessinsider.com.pl. (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Businessinsider.com.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
56%
44%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.