Abonament RTV na 2018 bez zmian

Abonament w 2018 r. utrzyma się na takim samym poziomie jak w roku 2017 - ustaliła Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji – informuje Bankier.pl. 

 

W dalszym ciągu przewidziane są zniżki dla osób płacących z góry, natomiast dla uchylających się od obowiązku przewidziano wysokie kary – czytamy w informacji.

 

Obowiązek rejestracji odbiorników telewizyjnych czy radiowych wynika Ustawy z 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych oraz Rozporządzenia Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie warunków i trybu rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych.

 

Każdy posiadacz sprawnego odbiornika jest zobowiązany do jego rejestracji w ciągu 14 dni od wejścia w jego posiadanie, a co za tym idzie, regularnego uiszczania opłat abonamentowych. Dodatkowo zgodnie z ustawą, niezależnie od liczby posiadanych odbiorników używanych przez osoby fizyczne pozostające w tym samym gospodarstwie domowym, wnosi się tylko jedną opłatę abonamentową za używanie odbiornika radiowego lub telewizyjnego.

 

Kwestia ta wygląda inaczej w przypadku przedsiębiorstw, instytucji czy podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. Zgodnie z art.2 ust. 4, są one zobowiązane do uiszczania opłaty abonamentowej za każdy posiadany odbiornik, w tym również za odbiorniki w samochodach służbowych. Jednocześnie należy pamiętać, że wnoszenie opłaty za abonament RTV w gospodarstwie domowym nie zwalnia od obowiązku rejestracji odbiorników i uiszczania opłat w miejscu pracy -  wyjaśnia portal.

 

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w maju 2017 r. przyjęła rozporządzenie w sprawie wysokości abonamentu w 2018 r., które utrzymało dotychczasowe stawki z tytułu używania odbiorników RTV. Dodatkowo w dalszym ciągu przewidziano zniżki dla osób, które zdecydują się na uiszczenie opłaty z góry, za okres dłuższy niż jeden miesiąc. Za używanie odbiornika radiofonicznego trzeba będzie zapłacić opłatę w wysokości 7 zł za jeden miesiąc, natomiast za używanie odbiornika telewizyjnego lub telewizyjnego i radiofonicznego – 22,70 zł/m-c. – czytamy dalej.

 

Osobami uprawnionymi do zwolnienia od opłat abonamentowych są m.in.:

  • osoby, które ukończyły 75. rok życia,
  • osoby zaliczone do I grupy inwalidzkiej,
  • kombatanci będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi,
  • osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50% przeciętnego wynagrodzenia.

 

W przypadku nieregulowania opłat abonamentowych, egzekwowanie zadłużenia nastąpi w drodze postępowania egzekucyjnego w administracji w zakresie egzekucji obowiązków o charakterze pieniężnym. Kara za niepłacenie abonamentu może wynieść nawet 30-krotność miesięcznej opłaty.

 

Co jednak istotne, zgodnie z przepisami ustawy o opłatach abonamentowych, KRRiT na wniosek abonenta, może umorzyć lub rozłożyć na raty zaległości w płatności abonamentu, jeżeli przemawiają za tym szczególne względy. Wniosek o umorzenie lub rozłożenie na raty zaległości w płatności opłat abonamentowych można złożyć na elektroniczną skrzynkę podawczą, osobiście w Kancelarii Biura KRRiT lub drogą pocztową – podsumowuje Bankier.pl.  (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Bankier.pl

Tagi: Abonament RTV,
Oceń artykuł:
zobacz ranking »
51%
49%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Korzystanie z witryny forumbiznesu.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies.