Czeskie przychodnie leczą Polaków

Coraz więcej Polaków jeździ do lekarza do Czech. Już nie tylko ci, którzy cierpią na zaćmę i choroby stawów. Polski NFZ refunduje też zabiegi stomatologiczne u południowego sąsiada. Nie chcą czekać  na zabieg w polskich placówkach – podaje Businessinsider.com.pl.

 

Polskich pacjentów z niepełnosprawnościami, którzy chcą leczyć zęby, przyjmuje np. klinika w Ostrawie. Reprezentujący ją Tomasz Pietrzak, w rozmowie z Polską Agencją Prasową mówił, że najwięcej pacjentów przyjeżdża do Czech z województw przygranicznych - opolskiego, śląskiego i dolnośląskiego, zdarzają się też chętni z zachodniopomorskiego – czytamy w informacji.

- Powód jest prosty. W Czechach na zabieg operacji zaćmy czeka się bardzo krótko, bo kilka tygodni, a Polaków przyjmuje już kilkadziesiąt gabinetów okulistycznych – mówi Pietrzak. - W Polsce terminy idą w lata. Podobnie jest w leczeniu stomatologicznym osób niepełnosprawnych. Tego typu placówek w woj. śląskim jest dosłownie kilka, więc nic dziwnego, że chorzy szukają jakiejś alternatywy - dodał.


Głównymi klientami dentystów w Czechach są podopieczni placówek opiekuńczych i Zakładów Pracy Chronionej.  

- Zdarzają się przypadki, kiedy leczeniem obejmujemy wszystkich podopiecznych z jednego domu. To spore grupy, liczące od 20 do 60 osób, które przyjmowane są turami przez kilka dni – mówi lekarz stomatolog Piotr Borowski z kliniki w Ostrawie.  Wśród tych pacjentów spore grono stanowią osoby, które pomocy nie znalazły w Polsce np. ze względu na długą kolejkę do dentysty czy brak gabinetu z narkozą – wyjaśnił specjalista.

 

Klinika przyjmuje tylko pełnoletnich pacjentów z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym i znacznym, z każdym typem niepełnosprawności.

- To grupa, która ma największy problem, aby dostać się do dentysty w Polsce, mimo iż prawo gwarantuje jej bezpłatne leczenie. Brak jednak gabinetów leczących w narkozie sprawia, że takie osoby praktycznie są wykluczane przez system z dostępu do leczenia. W Czechach narkoza jest standardem. Bez niej niemożliwe jest wykonanie leczenia np. u pacjenta ze spastycznością mięśni, padaczką, tikami nerwowymi, u osoby zdezorientowanej, z dentofobią czy licznymi chorobami przewlekłymi - wyjaśnił dr Borowski.


Gabinety w Czechach organizują transport pacjentów z Polski, a niektórych przypadkach biorą na siebie wszystkie formalności związane m.in. z rozliczeniem kosztów z NFZ – informuje Businessinsider.com.pl.


Jak tłumaczy rzecznik prasowy NFZ Sylwia Wądrzyk, w ramach transgranicznej opieki zdrowotnej pacjenci mogą korzystać ze świadczeń, które przysługują im w Polsce. NFZ zwraca koszty zabiegów, badań i terapii, które znajdują się w tzw. koszyku świadczeń gwarantowanych, czyli są wymienione w rozporządzeniach ministra zdrowia – czytamy dalej.

- W przypadku każdego leczenia szpitalnego, które trwa powyżej 1 doby, niezbędne jest uzyskanie uprzedniej zgody dyrektora OW NFZ na leczenie za granicą – zaznaczyła pani rzecznik.

 

Według informacji NFZ w latach 2015 - 2016 złożonych zostało w sumie 15 506 wniosków o zwrot kosztów leczenia w ramach dyrektywy transgranicznej na łączną kwotę 48 975 982,19 zł. W 2015 r. złożone zostały 4 874 wnioski na łączną kwotę 17 742 247,93 zł; w 2016 r. 10 632 wnioski na łączną kwotę 31 mln zł. Około 90 proc. dotyczyło świadczeń usunięcia zaćmy – podano w informacji.

 

W pierwszym półroczu 2017 roku do Funduszu wpłynęło łącznie 8 609 wniosków o zwrot kosztów świadczeń udzielonych na terenie innych państw członkowskich Unii Europejskiej. Kwota wynikająca ze złożonych wniosków, wyniosła 24 mln zł. Największy udział w liczbie świadczeń stanowiły zabiegi usunięcia zaćmy.


Zabiegi stomatologiczne to niespełna 3 proc. całkowitej kwoty z tytułu zwrotu kosztów.

- Należy jednak zauważyć, że zabiegi usunięcia zaćmy finansowane poza granicami kraju w ramach dyrektywy transgranicznej to tylko ok. 3 proc liczby operacji zaćmy wykonywanych w kraju – zwróciła uwagę w podsumowaniu Sylwia Wądrzyk. (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Businessinsider.com.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
50%
50%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.