Bezrobocie w trendzie spadkowym

Stopa bezrobocia w listopadzie wyniosła 6,5 proc. wobec 6,6 proc. w listopadzie - podał GUS. To pierwszy spadek tego wskaźnika w listopadzie od 10 lat.

 

Podane dziś przez GUS dane okazały się lepsze od wstępnych wyliczeń Ministerstwa Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej. Bazując na tamtych doniesieniach, analitycy szacowali listopadowy odczyt na 6,6 proc. czyli powtórkę scenariusza z października – czytamy w informacji.

 

Opublikowany dziś wynik na poziomie 6,5 proc. to nie tylko najniższa listopadowa stopa bezrobocia od roku 1990, czyli od transformacji ustrojowej, której jednym z objawów było ujawnienie bezrobocia dotychczas ukrytego w państwowych zakładach pracy. To także pierwszy od 2007 r. przypadek spadku stopy bezrobocia w przedostatnim miesiącu roku. Poza 2007 r., z taką sytuacją do czynienia mieliśmy w Polsce jeszcze tylko w 2006 r. i 1994 r. Sześciokrotnie listopad przynosił brak zmiany stopy bezrobocia, a siedemnastokrotnie jej wzrost – doprecyzowuje Bankier.pl. 

Jak podał dziś GUS, liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła 1.067,7 tys. wobec 1.069,5 tys. osób przed miesiącem.


Przypomnijmy, że listopad był drugim miesiącem obowiązywania obniżonego wieku emerytalnego. Wg minister Elżbiety Rafalskiej, do 24 listopada ZUS wydał 280 tys. decyzji ws. wypłat emerytur, z czego jednak 53 proc. stanowiły osoby bierne zawodowo lub pobierające renty czy inne świadczenia przedemerytalne.


Dane GUS to nie jedyny miernik opisujący sytuację na polskim rynku pracy. Statystyki bezrobocia publikowane przez Eurostat pochodzą z badań ankietowych zgodnych z metodyką Międzynarodowej Organizacji Pracy. W badaniach aktywności zawodowej (BAEL) za bezrobotnego uznaje się osobę niemającą pracy, gotową ją podjąć w ciągu dwóch tygodni i aktywnie jej poszukującą w ciągu ostatnich czterech tygodni. Tymczasem dane GUS bazują na liczbie bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach – wyjaśnia portal.


Według ostatnich dostępnych danych, w październiku 2017 r. stopa bezrobocia BAEL wynosiła w Polsce 4,6 proc.  Dawało to naszemu krajowi siódmą pozycję w Europie. Liderem są Czechy, gdzie stopa bezrobocia wynosi jedynie 2,7 proc. – czytamy w podsumowaniu (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Bankier.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
49%
51%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Korzystanie z witryny forumbiznesu.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies.