Projekt powstania nowej specgrupy

Ministerstwo Środowiska przygotowało projekt ustawy o specgrupie do zwalczania przestępstw ekologicznych. Inspektorzy podlegli szefowi resortu będą mogli użyć broni palnej przeciwko ludziom i zwierzętom – podaje Onet.pl za Gazetą Wyborczą.

 

"Zieloni policjanci", jak określa ich "Gazeta Wyborcza", będą mogli również wysyłać drony z kamerami, jeśli nabiorą "uzasadnionego podejrzenia", że ktoś szkodzi środowisku, a także przez całą dobę będą mogli wejść do prywatnych domów i zakładów. Ma to wynikać z najnowszej wersji projektu dot. powołania Agencji Bezpieczeństwa Ekologicznego, do którego dotarła gazeta.

 

Nowa agencja ma mieć możliwość przeprowadzania przeszukań, zbierania i przechowywania pozyskanych w ten sposób dokumentów, a także żądania udostępnienia informacji o obywatelu i firmie, do przekazania których będą zobowiązane wszystkie instytucje publiczne – podaje portal. Inspektorzy będą również mogli rewidować samochody, wstrzymać prace fabryk lub oddanie budynku do użytku.

 

Prezes agencji będzie mógł złożyć do sądu wniosek o wszczęcie postępowania i występować w nim "na prawach przysługujących prokuratorowi" - informuje Onet.pl   

 

Ministerstwo Środowiska po tej publikacji opublikowało wyjąsnienia co do zawartej w artykule treści.

W wyjaśnieniu dotyczącym artykułu ministerstwo środowiska wskazało, że informacje takie jak "»zieloni policjanci« podlegli ministrowi Janowi Szyszce będą mogli użyć broni palnej przeciwko ludziom", "minister pośle służby z ostrą bronią do ekologów broniących Puszczy Białowieskiej" czy "przez całą dobę będą mieli prawo wejść do prywatnych domów" są "absurdalne i całkowicie niezgodne z prawdą".

"Ministerstwo Środowiska zwraca uwagę, że »Gazeta Wyborcza« już kolejny raz podaje niesprawdzone i nieprawdziwe informacje" - napisano, odnosząc się do informacji z listopada o tym, jakoby ministerstwo środowisko pracowało nad projektem ustawy o Państwowej Agencji Ochrony Środowiska.

"Projekt ustawy, w której proponuje się powołanie Agencji Bezpieczeństwa Ekologicznego jest na wstępnym etapie opracowania przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Celem tych przepisów jest wzmocnienie istniejących i stworzenie nowych narzędzi umożliwiających skuteczną walkę z szarą strefą, w tym z przedsiębiorstwami, które zatruwają środowisko naturalne" - napisał resort w wyjaśnieniu. Podkreślono, że "projektowane przepisy mają więc doprowadzić wyłącznie do poprawy bezpieczeństwa ekologicznego kraju i jakości środowiska naturalnego" - czytamy w Onet.pl. (jmk)

Źródło i czytaj więcej:  Onet.pl/ Wyborcza.pl 

 


Oceń artykuł:
zobacz ranking »
48%
52%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.