Polonizacja leków

Leki mają być polskie. Formacja rządząca powołuje nową instytucję – informuje Businessinsider.com.pl

 

Instytut Biotechnologii Medycznej – tak będzie się nazywać nowa instytucja, która zostanie powołana przez rząd. Jej celem mają być badani naukowe dążące do tworzenia polskich leków na najpoważniejsze choroby. Koncepcję nowego programu badawczego zaprezentowano na konferencji prasowej, tłumacząc,  że zbyt dużo leków, które kupują polscy pacjenci, jest produkowanych za granicą. Instytut ma to zmienić, a jednocześnie ma być szansą dla polskiej nauki. Na ten cel przeznaczone będzie 500 mln zł. - podaje portal.


Premier powiedział – „Zdrowie jest dla nas priorytetem, ale też szansą rozwojową; w Polsce 70 proc. leków, które kupujemy pochodzi z zagranicy i tę zależność chcemy zmienić; chcemy, aby leki były coraz tańsze i coraz częściej polonizowaneZdrowie jest dla nas priorytetem, ale też jednocześnie szansą rozwojową i temu chcemy dać dzisiaj wyraz".


Wicepremier, minister szkolnictwa wyższego  zapowiadał wcześniej, że podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem  ogłoszą program badań nad polskimi lekami przeciw chorobom serca i nowotworom - przypomina Businessinsider.com.pl 


W ramach programu ma powstać zupełnie nowy Instytut Badawczy, który,  ma "szansę być taką bardzo nowoczesną organizacją, dzięki której nasz poziom medycyny w obszarze biotechnologii wejdzie na zupełnie nowe, nieznane do tej pory obszary".

Premier wyjaśniał, że  w Polsce kupujemy 70 proc. leków zagranicznych. Tymczasem - wskazał - w Niemczech i Francji ponad 90 proc. kupowanych leków są to leki francuskie lub niemieckie.


Jak powiedział na konferencji premier, leki mają być polonizowane:

„Oczywiście ten pierwszy okres transformacji polskiej doprowadził do takich zmian w naszym systemie refundacji leków i służby zdrowia, że jesteśmy w dużym stopniu uzależnieni od tych zagranicznych ośrodków. Chcemy tę zależność zmniejszać, chcemy, aby leki były coraz tańsze, aby były coraz częściej polonizowane.  Poprzez nasze działania w ramach przedsiębiorczego państwa dołączyć do przedsiębiorczej nauki w ramach tworzonego Instytutu" - podkreślił premier.


Wicepremier poinformował na konferencji prasowej, że jeszcze w tegorocznym budżecie znalazło się 0,5 mld zł na badania biotechnologiczne, a operatorem tych 500 mln zł będzie docelowo Europejski Instytut Technologiczny (...) we Wrocławiu, to on zapewni obsługę administracyjną, więc tutaj nie będą potrzebne żadne dodatkowe etaty, natomiast środki na badania, drogą konkursową przydzielone będą istniejącym już zespołom badawczym, funkcjonującym czy to w PAN, czy to na polskich uczelniach – czytamy w podsumowaniu. (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Businessinsider.com.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
52%
48%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.