Jest źle, ale będzie gorzej

Lekarze wypowiadają klauzule opt-out. Placówki pracują w trybie awaryjnym, a niektóre wstrzymują przyjęcia – informuje Rp.pl.

 

Na trzy miesiące zawiesiła działalność izba przyjęć Beskidzkiego Centrum Onkologii w Bielsku-Białej. Pacjenci, oprócz rodzących, odsyłani są do innych placówek. W pobliskim Oleśnie na dwa tygodnie zamknięto oddział wewnętrzny. Brak lekarzy odczuwalny jest w całej Polsce, ale prawdziwe problemy zaczną się po 31 grudnia. Wówczas zakończy się okres wypowiedzenia klauzuli opt-out, która umożliwia lekarzom pracę powyżej 48 godzin w tygodniu i dyżurowanie nawet kilka dób z rzędu  - podaje portal.

 

W Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie, gdzie klauzule wypowiedziało 104 na wszystkich 170 lekarzy, przesuwane są zabiegi planowe. – Pracujemy w trybie awaryjnym – powiedziała rzeczniczka placówki Natalia Adamska-Golińska.  

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu, gdzie opt-out wypowiedziały 82 osoby, czyli ok. 20 proc. tamtejszych rezydentów, dziury w grafiku udaje się na razie załatać. – Ciągłość pracy szpitala nie jest zagrożona, bo to duża placówka, w której pracuje wielu lekarzy. Z pewnością trudniej jest w małych, gdzie lekarzy od dawna brakuje – wypowiadał sie dyrektor wrocławskiej placówki Piotr Pobrotyn.


Z informacji Ministerstwa Zdrowia wynika iż, do 28 grudnia opt-out pozwalający na pracę powyżej ustalonych w kodeksie pracy 38 godzin w tygodniu złożyło 3528 lekarzy, w tym 1877 rezydentów. Porozumienie Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy uważa, że wypowiedzeń było co najmniej tysiąc więcej. – Jednak już tych 3,5 tys. lekarzy to nawet połowa tych, którzy mogli wypowiedzieć klauzulę. Zgodnie z rejestrem lekarzy Naczelnej Izby Lekarskiej w szpitalach pracuje obecnie 23 062 lekarzy, z których spora część zatrudniona jest na pół etatu, a blisko 75 proc. na umowy cywilnoprawne – tłumaczył dr Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

– To konsekwencja polityki ministra Radziwiłła polegającej na gaszeniu pożarów benzyną – ostrzega Maria Ochman, przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ Solidarność. I dodaje, że za chwilę dojdzie do sytuacji, w której szef resortu nie będzie mógł zrzucić odpowiedzialności na dyrektorów, samorządowców czy samych lekarzy – czytamy w informacji.


Trwająca od listopada akcja wypowiadania klauzul opt-out to odpowiedź rezydentów, a później także specjalistów, na bierność resortu zdrowia, który nie tylko nie spełnił ich postulatów (zwiększenie nakładów na służbę zdrowia do 6,8 proc. PKB w ciągu trzech lat), ale wręcz oskarżył ich o narażanie zdrowia pacjentów – podaje portal.

– Postanowiliśmy dyżurować odpowiedzialnie, nie narażając zdrowia i życia – chorych i naszego własnego – zapewnia Damian Patecki, wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy – czytamy w podsumowaniu. (jmk)  


Źródło i czytaj więcej: Rp.pl 

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
51%
49%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.