Stopy procentowe baz zmian

Stopy procentowe w Polsce pozostały bez zmian. To już trzydziesty czwarty miesiąc z rzędu, gdy główna stawka oprocentowania jest na rekordowo niskim poziomie 1,5 proc. – informuje Money.pl

 

Kredytobiorcy mogą odetchnąć z ulgą, choć rośnie presja na RPP. Bankowi ekonomiści przewidują, że raty pójdą w górę jeszcze w tym roku.

 

Zgodnie z oczekiwaniami analityków, główna stawka oprocentowania w Narodowym Banku Polskim, ustalana przez specjalnie powołaną do tego Radę Polityki Pieniężnej, pozostała na rekordowo niskim poziomie. Od marca 2015 roku wynosi 1,5 proc. Stopa depozytów to zaledwie 0,5 proc., a stopa lombardowa (kredytowa) 2,5 proc.


Te wartości obowiązują banki komercyjne, które w NBP lokują wolne środki lub pożyczają pieniądze według potrzeb. Ma to jednak bezpośrednie przełożenie na ofertę dla klientów. Utrzymanie dotychczasowych poziomów stóp procentowych oznacza, że raty kredytów nie powinny wzrosnąć. A jest to w interesie ponad 15 mln Polaków, którzy posiadają kredyty.


Taki stan nie będzie jednak utrzymywany wiecznie. Przede wszystkim w związku z rosnącymi cenami prędzej czy później RPP będzie musiała podnieść stopy procentowe. Zdaniem ekonomistów na koniec roku główna stawka wzrośnie  z 1,5  do 1,7 proc.


Z raportu przygotowanego przez BZ WBK, wynika iż "Z tego powodu, podtrzymujemy naszą prognozę, że stopy procentowe pójdą w górę, ale dopiero w czwartym kwartale 2018 roku" - czytamy w podsumowaniu. (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Money.pl


Oceń artykuł:
zobacz ranking »
52%
48%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Korzystanie z witryny forumbiznesu.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies.