Dane osobowe zagrożone

Z obowiązków informacyjnych zostaną zwolnione przedsiębiorstwa, które zatrudniają do 250 pracowników, czyli przytłaczająca większość firm w Polsce – informuje Gazetaprawna.pl.

 

Oznacza to, że nowa ustawa o ochronie danych osobowych, nad którą pracuje rząd, będzie chronić konsumentów w minimalnym stopniu. Istnieje też duże ryzyko konfliktu z Brukselą – czytamy w informacji.

 

Jak pisze „Dziennik Gazeta Prawna”, Ministerstwo Cyfryzacji, które kończy prace nad projektem ustawy postanowiło częściowo uwzględnić propozycje Ministerstwa Rozwoju i zwolnić małe i średnie firmy z niektórych obowiązków, które przewiduje unijne rozporządzenie o ochronie danych (RODO).

 

Jeśli przepisy wejdą w życie w obecnym kształcie, zatrudniające do 250 pracowników firmy nie będą musiały informować klientów, kto będzie administratorem ich danych, jak się z nim skontaktować czy też na jak długo oraz w jakim celu dane są zbierane i na jakiej podstawie prawnej.


Co więcej, konsumenci nie będą też informowani, że mają prawo do ich wglądu, korekty czy też przeniesienia.


Resort cyfryzacji przekonuje, że chodzi o odciążenie mniejszych przedsiębiorców od nadmiernych wymagań, ale eksperci wskazują, że w praktyce z obowiązków ochrony danych osobowych zostanie zwolnionych aż 99,8 proc. firm. Aż tyle zatrudnia bowiem mniej niż 250 pracowników – podano w informacji.

 

Przeciwniczką tak daleko idących wyłączeń jest generalny inspektor ochrony danych osobowych Edyta Bielak-Jomaa. - Mamy chronić dane osobowe, a nie wyłączać tę ochronę – podkreśliła w wypowiedzi.


Poproszeni o opinię przez gazetę prawnicy uważają, że jest niemal pewne, że Bruksela uzna zapisy ustawy o ochronie danych osobowych za niezgodne z prawem unijnym – czytamy w podsumowaniu. (jmk)


Źródło i czytaj więcej: Gazetaprawna.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
48%
52%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Korzystanie z witryny forumbiznesu.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies.