Miniony rok z silnym wzrostem

Polska gospodarka urosła w 2017 roku o 4,6 proc. - wynika z pierwszych wyliczeń GUS. To oznacza ogromny skok względem poprzedniego roku. Zadowolony może być rząd, który spodziewał się przyspieszenia, ale nie tak dużego – informuje Money.pl.

 

Produkt krajowy brutto, czyli ogólniej wartość towarów i usług wytworzonych w Polsce w okresie od stycznia do grudnia ubiegłego roku, wzrósł o 4,6 proc. To wynik minimalnie lepszy od spodziewanego przez ekonomistów, którzy zakładali zdecydowaną poprawę statystyk względem 2016 roku, gdy gospodarka rosła w tempie 2,9 proc., ale do poziomu 4,5 proc. – czytamy w komentarzu.

 

Trzynastu analityków ankietowanych przez ISBnews typowało dosyć zgodnie wzrost PKB na poziomie średnio 4,52 proc. Poszczególne prognozy wahały się w wąskim przedziale 4,4-4,6 proc.


W swoich szacunkach ekonomiści opierali się głównie na silnym popycie krajowym i konsumpcji, które od dłuższego czasu stanowią filar wzrostu gospodarczego, przy zawodzącym poziomie inwestycji – podaje portal.

 

Wtorkowa publikacja GUS ma charakter wstępny i nie obejmuje wszystkich danych. Stąd też ostateczny wynik może być jeszcze korygowany. Również na szczegółowe dane za czwarty kwartał trzeba będzie poczekać – wyjaśnia Money.pl.


Ekonomiści PKO BP na podstawie całorocznych wyników szacują, że ostatni kwartał roku mógł stać pod znakiem przyspieszenia wzrostu PKB na poziomie blisko 5 proc. Jeśli to się potwierdzi, będziemy mieli nowy kilkuletni rekord. Polska gospodarka kwartalnie nie rosła tak szybko od 2011 roku.


Przypomniano, że po pierwszych trzech miesiącach ubiegłego roku odnotowano 4,1- procentowy  wzrost  gospodarki i 4 proc. po kolejnych trzech miesiącach. Dopiero trzeci kwartał przyniósł wyraźne odbicie w górę do 4,9 proc.


Z ankiety przeprowadzonej przez NBP wśród 20 ekonomistów pokazuje, że eksperci liczą na wzrost PKB rzędu 4 proc.

 

Jak czytamy w podsumowaniu, trzy tygodnie temu również Bank Światowy podwyższył swoje prognozy dla Polski, także sugerując, że PKB ma szansę urosnąć o 4 proc.

"Aktualizacja prognozy dla Polski odzwierciedla lepszą niż oczekiwano sytuację gospodarczą w strefie euro, co wspiera polski eksport. Ponadto spadek stopy bezrobocia do historycznie niskiego poziomu i zauważalny wzrost płac sprzyjają konsumpcji" - uzasadniał Bank Światowy. (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Money.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
54%
46%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Korzystanie z witryny forumbiznesu.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies.