Stopa bezrobocia w Polsce jest najniższa od 10 lat!

Stopa bezrobocia w Polsce dynamicznie spada. Sytuacja jest u nas zdecydowanie lepsza niż średniej unijnej. W grudniu 2007 r. stopa bezrobocia wynosiła u nas 9.6 proc., a pod koniec 2017 r. było to już 5.1 proc. Bezrobocie w naszym kraju jest niższe niż pokazuje wskaźnik dla Unii Europejskiej (8 proc.) i całego świata (5.9 proc.). Niewiele brakuje nam do standardów obowiązujących w Szwajcarii (4.5 proc.). Zmniejszył się także odsetek bezrobotnych długotrwale, czyli osób które pozostają w rejestrze powiatowego urzędu pracy łącznie przez okres ponad 12 miesięcy w okresie ostatnich 2 lat. W 2007 r. stanowili 50 proc. ogółu bezrobotnych. Obecnie ich odsetek wynosi 35 proc.

 

Zgodnie z danymi Banku Światowego, w Polsce przez ostanie 10 lat zmniejszyła się także stopa bezrobocia dla kobiet i mężczyzn o odpowiednio 5.1 pkt. proc. i 4 pkt. proc. Spadł także odsetek bezrobotnych wśród osób bez wyższego wykształcenia (o 9.2 pkt. proc.) i z wyższym wykształceniem (o 1.4 pkt. proc.).


- Wpływ na tak dobre wyniki mogło mieć obniżenie wieku emerytalnego, z którego w ostatnich miesiącach skorzystało ponad 320 tys. Polaków. Wiele z tych osób nadal kontynuuje aktywność zawodową, ale ta część z nich, która była bezrobotna, z pewnością zniknęła z rejestrów urzędów pracy – uważa Andrzej Kubisiak, dyrektor zespołu analiz agencji pracy Work Service.


Link do artykułu:
http://www.exmetrix.com/pl/posty/stopa-bezrobocia-w-polsce-jest-najnizsza-od-10-lat/
http://www.exmetrix.com/pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
48%
52%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Korzystanie z witryny forumbiznesu.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies.