Projekt specjalnego oznakowania pojazdów

Naklejki na samochody mają być wydawane od lipca. Będzie je trzeba przykleić na przednią szybę – informuje Businessinsider.com.pl

 

W polskich miastach będą mogły powstać strefy czystego transportu, do których wjadą tylko ci kierowcy, którzy mają nowsze i ekologiczne auta. Ministerstwo infrastruktury chce, by można było łatwo rozpoznać, kto ma prawo do wjazdu, a kto go nie ma. W nowym rozporządzeniu proponuje, by samochody na paliwa alternatywne miały specjalne naklejki – czytamy w informacji.

 

Te dla pojazdów napędzanych prądem i wodorem wydawane mają być od 1 lipca 2018 roku do 31 grudnia 2019 roku. Po tym czasie, takie samochody będą miały specjalne tablice rejestracyjne, których wzór zostanie określony w kolejnym rozporządzeniu

 

Zielona nalepka ma oznaczać, że pojazd jest napędzany wodorem, niebieska ma być przeznaczona dla elektrycznych, a fioletowa dla zasilanych LNG. Mają być naklejane na przedniej szybie – podaje portal.

 

Wprowadzone zostaną też specjalne naklejki dla autobusów przystosowanych do zasilania gazem.

 

Oto jakie konkretnie naklejki znajdą się na pojazdach:

• zielona naklejka z literą "H" oznaczać będzie, że samochód napędzany jest wodorem;

• niebieska z dwoma literami "EE" -  samochód elektryczny;

 brązowa z "CNG" - oznaczać będzie pojazd napędzany sprężonym gazem ziemnym;

• fioletowa z napisem "LNG" - pojazd na skroplony gaz ziemny.

 

Projekt jest obecnie w konsultacjach społecznych. Powstał w związku z ustawą o elektromobilności i paliwach alternatywnych. To ona wprowadziła specjalne oznakowanie dla pojazdów zasilanych paliwami alternatywnymi.

 

Celem ustawy o elektromobilności jest upowszechnienie w Polsce transportu wykorzystującego paliwa alternatywne. Ma to nastąpić poprzez stworzenie systemu zachęt do zakupu aut elektrycznych, rozwój infrastruktury do ładowania i wsparcie tych technologii w transporcie publicznym. Ustawa ma przyczynić się też m.in do zmniejszenia poziomu zanieczyszczenia powietrza - czytamy w podsumowaniu. (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Businessinsider.com.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
49%
51%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.