Sankcje wysokie, a odszkodowania niskie

Urzędnicy mogą zmusić do obowiązkowych szczepień – potwierdził sąd. Obowiązek poddania dziecka szczepieniom ochronnym nie może czekać, aż ukończą one 19. rok życia – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny (II OSK 773/16) – podaje Rp.pl.

 

A to znaczy, że inspekcja sanitarna może zmusić rodziców do wykonania tego obowiązku – w drodze egzekucji administracyjnej, w tym grzywny od 100 do nawet 5 tys. zł.

 

Najnowsze dane Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Polskiego Zakładu Higieny (NIZP-PZH) są alarmujące: ponad 30 tys. rodziców odmówiło w 2017 r. poddania dzieci szczepieniom przewidzianym w kalendarzu szczepień obowiązkowych. To o blisko 25 proc. więcej niż rok wcześniej i prawie 50 proc. więcej niż w 2015 r.

– Jeżeli nieszczepionych dzieci będzie przybywać w takim tempie, do Polski wrócą epidemie chorób, które uważaliśmy za trwale wyeliminowane – ostrzega dr hab. Ewa Augustynowicz, wakcynolog z Zakładu Badania Surowic i Szczepionek NIZP-PZH. Dodaje, że ubiegłoroczne epidemie odry w Rumunii, Grecji i we Włoszech są związane właśnie ze spadkiem liczby szczepień – czytamy w informacji.

 

Rodzice wzbraniają się przed szczepieniami, bo boją się, że w razie powikłań, tzw. niepożądanych odczynów poszczepiennych, będą skazani na samodzielne dochodzenie odszkodowania w sądach cywilnych. Resort ocenia, że liczba dzieci, które w wyniku szczepienia doznały ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, sięga dziesięciu rocznie. Tymczasem Ogólnopolskie Stowarzyszenie Wiedzy o Szczepieniach STOP NOP (krytyczne wobec szczepień) twierdzi, że wynosi ona od kilkuset do nawet tysiąca – napisano w informacji.

 

W walce o rekompensatę poszkodowani stają do nierównego boju z koncernami farmaceutycznymi. Nie mogą też liczyć na zapomogę z państwowego funduszu, który dopiero ma powstać. Jego utworzenie zakłada projekt nowelizacji ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Maksymalne świadczenie dla rodziców z tego funduszu miałoby wynosić 70 tys. zł – czytamy w podsumowaniu. (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Rp.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
49%
51%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.