KNF zwiększy władzę

Karanie banków przez Komisję Nadzoru Finansowego za niewypełnianie zobowiązań inwestorskich przewiduje nowelizacja pakietu ustaw bankowych – informuje Gazetaprawna.pl.


Nowy przepis pozwoli KNF nakładać na banki kary o równowartości kwoty inwestycji, czyli idące nawet w miliardy złotych.


Jak podaje Gazetaprawna.pl, głównym celem najnowszej nowelizacji ustaw regulujących działalność banków i innych instytucji finansowych było dostosowanie ich do prawa unijnego. Przy okazji poważnie wzmocniono pozycję KNF.

 

Z inicjatywą wprowadzenia możliwości karania banków za niewypełnianie zobowiązań inwestorskich wystąpił sam KNF. Jak tłumaczy jego rzecznik, chodzi o "zwiększenie efektywności środków nadzorczych" – czytamy w artykule.


Przedstawiciele sektora bankowego zwracają uwagę, że wysokość kary może równać się wartości inwestycji. W przypadku największych banków chodzi więc o kwoty idące w miliardy złotych  - czytamy w komentarzu.


Portal tłumaczy, że zobowiązania inwestorskie to część procedury uzyskiwania zgody KNF na przejęcie większościowego pakietu akcji działającego na polskim rynku banku lub innego podmiotu, nad którym nadzór sprawuje Komisja.


Nabywca często zobowiązuje się, że na przykład utrzyma nazwę przejmowanego banku albo wprowadzi jego akcje na giełdzie, a nowe uprawnienia KNF mają być gwarancją, że zobowiązanie to wypełni – wyjaśnia Gazetaprawna.pl.  (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Gazetaprawna.pl

Tagi: KNF,Banki,
Oceń artykuł:
zobacz ranking »
49%
51%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Korzystanie z witryny forumbiznesu.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies.